SUPERLIGA// Runda a 11-a// Rezumat VIDEO// Oțelul – Dinamo 1-0 (1-0)// 4 înfrângeri la rând fără gol marcat și la Dinamo se vorbește despre demiterea lui Burcă!

Dinamovistul Neluț Roșu a înscris unicul gol al partidei, dar în propria poartă, și Oțelul Galați obține a doua victorie consecutivă la zero.

Dinamo s-a prezentat la Galați ca o echipă incapabilă să atace poarta adversă, cele patru înfrângeri la rând fiind și fără gol marcat. Pentru câinii roșii urmează partidele cu CFR, la București, și deplasare la Sibiu.

Marketing-ul, conferințele de presă organizate de actionari sau pentru acționari, retragerea unui tricou, etc, sunt bune pentru hrănirea mass-media și a suporterilor, dar nu suplinesc fotbalul. Dinamo e pe tobogan!

Cariera lui Ovidiu Burcă la Dinamo se apropie de final, în timp ce a lui Dorinel Munteanu la Oțelul intră pe trend ascendent.

Pentru a înțelege fotbalul practicat de Oțelul Galați trebuie să-l fi văzut jucând pe Dorinel Munteanu. Tehnică medie, alergătură multă pâna la sufocare, agresivitate, disciplină fără compromisuri, priviri dușmănoase aruncate adversarilor. Acesta a fost Dorinel Munteanu ca jucător, acesta este Oțelul cu el antrenor!

Statistica partidei// Posesie: 36%-46%; Șuturi pe poartă: 2-1; Șuturi pe lângă poartă: 2-3; Cornere: 3-2; Cartonașe galbene: 5-4; Eliminat: A. Pop (cumul de cartonașe galbene)

VIDEO// Rezumat Oțelul – Dinamo 1-0 (1-0)

Final de meci.

Minutul 90 +2 – A. Pop mai vede un galben și este eliminat.

Minutul 90 – A. Pop primește cartonașul galben.

Minutul 73 – Dinamo are o jumătate de ocazie.

Minutul 72 – Jardan este avertizat cu galben.

Minutul 68 – Bodișteanu ia cartonașul gaben de pe bancă.

Minutul 62 – Tănasă vede cartonașul galben.

Minutul 61 – Ovidiu Burcă a efectuat trei modificări în această repriză.

Schimbări în ambele echipe.

Statistica primelor 45 de minute// Posesie: 42%-58%; Șuturi pe poartă: 2-0; Șuturi la poartă: 2-2: Cornere: 3-0; Cartonașe galbene: 0-1

S-a fluierat finalul primei reprize.

Prima rerpiză a fost prelungită cu 3 minute.

Minutul 37 – GOOOOLL Oțelul – Neluț Roșu înscrie în propria poartă.

Minutul 24 – Denis Politic primește cartonașul galben pentru simulare.

Minutul 20 – Bodișteanu execută o lovitură liberă și Golubovic respinge în corner.

Minutul 16 – Fatai reia cu capul și mingea pare că îl lovește în braț pe un fundaș al lui Dinamo. Cel puțin așa s-a văzut din reluarea fazei. Din cabina VAR nu s-a considerat că ar fi fost fost henț comis în suprafața de pedeapsă.

Minutul 8 – Dinamo are o șansă de a deschide scorul.

Oțelul Galați nu-l poate folosi în acest meci pe fundașul central Yabre. La Dinamo lista absenților este mai lungă: Amzăr este suspendat, iar Bani, Ilic și Homawoo sunt accidentați.

Schimbările vor fi notate în caseta tehnică.

foto// SC Oțelul

OȚELUL: Dur Bozoancă – Adăscăliței, J. Cisse, Lovric, M. Silva – A. Lopez (77, Zivulic) – Cisotti, S. Teles (56, Jardan)- Ș. Bodișteanu (46, Bodișteanu), K. Fatai (74, A. Pop), F. Maciel (83, Latouchent)
REZERVE: R. Stoian – Jardan, Zivulic, Zhelev, Ghiocel, Latouchent, R. Tănasă, Al. Pop, G. Cîrjan
ANTRENOR: Dorinel Munteanu

DINAMO: Golubovic – Lucas, Bena (67, I. Roșu), Patriche – G. de Moura, N. Roșu, Larrucea (46, Dani Iglesias), C. Costin – V. Borcea – G. Gregorio (59, Ghezali), D. Politic (61, Abdallah)
REZERVE: Dujmovic – I. Roșu, D. Iglesias, H. Abdallah, A. Bordușanu, D. Giafer, R. Grigore, D. Irimia, L. Ghezali
ANTRENOR: Ovidiu Burcă

Arbitru: Găman George Cătălin (Craiova – Dolj), A1: Mitruţi Daniel (Craiova – Dolj), A2: Popescu Adrian (Craiova – Dolj), Arbitru VAR: Andrei Florin (Târgu Mureş – Mureş), Arbitru AVAR: Moldoveanu Cristian (Sfântu Gheorghe – Covasna)