SuperLiga – Runda a 10-a// Live – „U” Cluj vs CSU Craiova 1-1/ Rezumat Video/ Universitățile și-au împărțit reprizele. Scor echitabil!

Pe „Cluj Arena”, cele două Universități din SuperLiga României au terminat la egalitate, scor 1-1, într-o partidă din runda a 10-a.

„U” Cluj rămâne neînvinsă – 6 victorii și 4 remize – dar a pierdut șansa de a mări avansul în fruntea clasamentului. Totuși, jucătorii lui Sabău au primit un mare ajutor în această rundă, prin rezultatele de egalitate înregistrate în meciurile Oțelul vs Dinamo, Hermannstadt vs CFR și, de ce nu, FCSB vs Petrolul.

Universitatea Craiova a acumulat 16 puncte și încheia etape pe locul 4.

Vezi Cronica Live – Rezumatul Partidei!

„U” CLUJ vs CSU CRAIOVA 1-1 (1-0)

Au marcat: Thiam (38) – Oshima (67)

Statistica partidei// Posesia: 57%-43%; Șuturi pe poartă: 4-3; Șuturi pe lângă poartă: 5-4; Cornere: 6-3; Cartonașe galbene: 4-3

Foto – MRH – ultras24.ro

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+3 – Andrei Chivultete ne le mai permite oltenilor să execute cornerul și fluieră finalul partidei.

Minutul 90+3 – Gertmonas respinge peste poartă lovitura de cap a lui Koljic.

Minutul 84 – Thiam este înlocuit de Codrea. Sabău pare mulțumit cu rezultatul de egalitate!

Minutul 80 – Două schimbări la U Cluj. Au intrat Blănuță și Rață.

Minutul 74 – Simion lovește bara, cu un șut de la 25 de metri, lateral dreapta, și oltenii au șansă!

Minutul 67 – GOOOLL CSU CRAIOVA – Oshima șutează și mingea deviată de Simion se oprește în plasa porții clujene. Devierea involuntară a lui Simion a fost decisiv. Mingea expediată de mijlocașul japonez nu prindea spațiul porții clujene.

Minutul 62 – Mitriță șutează violent, din marginea careului mare, peste poarta echipei clujene.

Minutul 60 – Alte două schimbări la Craiova. Au intrat Bana și A. Ivan.

Minutul 59 – Chipciu greșește o preluare și Simion îl faultează pe Paradela. Mijlocașul clujean este avertizat cu cartonașul galben. Maldonado nu ajunge la minge și U Cluj scapă fără gol!

Minutul 53 – Șansă de gol pentru Universitatea Craiova, la șutul lui Mitriță. Iulian Cristea a intervenit la timp și oltenii execută un corner.

Minutul 49 – Iulian Cristea îl faultează pe Koljic și primește cartonașul galben. Andrei Chuvulete îl avertizează cu „galben” și pe Berto, pentru proteste.

Minutul 46 – Dublă schimbare la Universitatea Craiova. Vezi caseta tehnică.

Minutul 45+1 – Final de primă repriză.

Minutul 45 – Prima repriză este prelungită cu un minut.

Minutul 38 – GOOOLL „U” CLUJ – Dan Nistor centrează din corner și Thiam înscrie cu capul, la colțul lung, de unde vine mingea.

Minutul 38 – Thiam șutează de la distanță și obține un corner.

Minutul 34 – Bancu îi pasează lui Mitriță și vedeta Craiovei ezită să șuteze din zona careului mic.

Minutul 28 – Oshima este avertizat cu cartonașul galben.

Minutul 25 – Oltenii obțin o lovitură de la colțul terenului.

Minutul 18 – Iulian Cristea ezită să șuteze și centrarea nu găsește pe nimeni în fața porții craiovene.

Minutul 17 – Berto sprintează pe flancul drept și centrează în spate, însă șutul lui Bic este deviat în corner.

Minutul 13 – Clujenii se mențin în atac și obțin al doilea corner.

Minutul 11 – Silaghi șutează din întoarcere, de la aproximativ 12 metri, însă L. Popescu reține. Prima ocazie de gol a Universității Cluj.

Minutul 3 – Șutul lui Simion, cu piciorul stâng, este deviat în corner de L. Popescu.

„U” CLUJ: Gertmonas 5,5 – Boboc 5,5 , Masoero 5,5, I. Cristea 6, Chipciu 5,5 – Silaghi 6 (80, Blănuță), Bic 6, G. Simion 6 – Silaghi 6, Nistor 5,5, Thiam 5,5 – Berto 5,5 (80, Rață)

Rezerve: Gorcea, Oancea, Werff, Mitrea, Briz, Codrea, Rață, Oaidă, Boța, Tchassem, Blănuță. Denis Moldovan
Antrenor Ioan Ovidiu Sabău

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu 6 –  Ndong 4,5 (46, Căpățînă 5), Maldonado 5,5, Sierra 4,5 (46, Badelj 6), Bancu 5,5 – Oshima 6, Screciu 5 (83, Houri) – Paradela 5 (60, A. Ivan 6), Baiaram 4,5 (60, Bana 5), Mitriță 5,5 – Koljic 5

Rezerve: Lung Jr., R. Stoian, Gașpar, Badelj, Zajkov, Căpățînă, Houri, Danciu, D. Barbu, Bana, Mora, Ivan
Antrenor Constantin Gâlcă

Arbitru: Florin Chivulete (București) / Asistenți: George Neacșu (Cîmpulung Muscel), Andrei Constantinescu (București)/ Arbitru VAR: Florin Andrei (Târgu Mureș)/ Asistent VAR: Raul Ghiciulescu (Lugoj)

PROGRAMUL și REZULTATELE RUNDEI a 10-a/ 20- 23 septembrie:

Vineri, 20 septembrie

FC Botoșani – FC Buzău 3-3 (0-1)/ Au marcat: Mouaddib (69), Aldair (74), Ongenda (89) – Budescu (40), Matricardi (80), Ișfan (90+1)

Oțelul Galați – Dinamo 1-1 (1-1)/ Au marcat: Maciel (22) – Selmani (18 – penalty)

Sâmbătă, 21 septembrie

FC Hermannstadt – CFR 1907 Cluj 0-0

FCSB – Petrolul Ploiești 1-1 (1-1)/ Au marcat: Băluță (3) – Tudorie (90+4)

Duminică, 22 septembrie

Farul Constanța – Sepsi OSK Sf. Gheorghe 2-1 (1-0)/ Au marcat: Alibec (12 – penalty, 54 – penalty) – M. Coman (90+2)

Universitatea Cluj – Universitatea Craiova 1-1 (1-0)/ Au marcat: Thiam (38) – Oshima (67)