SuperLiga – Runda a 10-a// UTA vs Poli Iași 0-0/ Rezumat Video/ UTA bate pasul pe loc. Punct important câștigat de echipa lui Săndoi

UTA și Politehnica Iași au încheiat la egalitate, scor 0-0, în penultima partidă a etapei a 10-a.

Într-un meci dominat de șuturi de la distanță și semi-distanță – 17 la 14 raportul șuturilor, 8 la 7 pe spațiul porții – cele două echipe aflate în partea a doua a clasamentului nu au reuși să înscrie.

Acesta este cel de-al 6-lea rezultat de egalitate înregistrat de UTA, care, cu cele 9 punce adunate, rămâne pe locul 14. Politehnica Iași a bifat la Arad a doua remiză și se situează provizoriu pe locul 11, cu 11 puncte.

În runda a 11-a, UTA va juca la Cluj-Napoca, contra CFR, iar Politehnica Iași primește vizita Universitățiii Cluj – liderul SuperLigii.

Vezi Cronica Live + Rezumatul Meciului!

foto ultras24.ro – captură video

UTA vs POLITEHNICA IAȘi 0-0

Statistica// Posesia: 54%-46%; Șuturi pe poartă: 8-7; Șuturi pe lângă poartă: 9-7; Cornere: 9-5; Cartonașe galbene: 3-2

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+5 – Final de partidă.

Minutul 90+5 – Răzvan Trif șutează din marginea careului, însă mingea nu prinde spațiul porții.

Minutul 90 – Repriza a doua a fost prelungită cu 5 minute. Costache cade teatral în careul oaspeților.

Minutul 79 – Tailson rezistă atacului și ratează din 7 metri! UTA a avut mare noroc!

Minutul 78 – Cîmpanu, introdus de 30 de secunde, șutează și J. Fernandez respinge în lateral.

Minutul 77 – Rednic efectuează ultimele două schimbări!

Minutul 73 – Fază fierbinte în careul UTA-ei. Doi jucători ai Politehnicii au ratat execuțiile!

Minutul 68 – Dublă schimbare la Politehnica Iași. Vezi caseta tehnică.

Minutul 64 – Omondi driblează și șutează în spatele unui fundaș.

Minutul 62 – Fabry, complet liber la 11 metri, șutează peste poarta Politehnicii. Aceasta a fost cea mai mare ocazie a UTA-ei!

Minutul 61 – Rednic îl schimbă pe J. Pedro cu Hrezdac.

Minutul 59 – C. Mihai îl imită pe Kadiri!

Minutul 53 – Kadiri șutează în peluza ultrașilor arădeni.

Minutul 50 – Poli Iași își face curaj și Ștefanovici îl obligă pe Van Durmen să respingă în corner.

Minutul 46 – A încept repriza a doua și UTA se află în atac. La pauză, Mircea Rednic i-a schimbat pe Ghezali și Dumiter. Au intrat Costache și Kadiri. Nicio schimbare în echipa moldoveană.

Minutul 45+1 – Nu s-a marcat pe „Francisc Neuman”.

Minutul 45+1 – Arădenii încheie prima repriză în atac și execută consecutiv două cornere.

Minutul 45 – Ocazie mare a Politehnicii Iași, la șutul lui Kamberi, din marginea careului, respins peste poartă de Popa.

Minutul 29 – UTA continuă să domine și execută o nouă lovitură de la colțul terenului, obținută în urma unui șut respins de J. Fernandez.

Minutul 17 – Omondi ratează șutul din interiorul careului.

Minutul 13 – Poli Iași execută o lovitură de la colțul terenului, după respingerea lui Popa.

Minutul 11 – Portarul oaspeților este pus la încercare cu un nou șut de la semi-distanță.

Minutul 7 – J. Fernandez respinge în corner și UTA execută primul corner.

Minutul 4 – Omondi centrează și Ghezali încearcă să înscrie printr-o execuție acrobatică – semi-foarfecă!

UTA: Popa 6 – Râpă 5, Paulolo 5, Conte 5, Van Drumen 5 – Fabry 5 (77, Cîmpanu), Mihai 5,5 (77, Trif), J. Pedro 5 (61, Hrezdac) – Ghezali 4,5 (46, Costache), Dumiter 4 (46, Kadiri), Omondi 5,5

Rezerve: Mitrovic, V. Borcea, Hrezdac, A. Benga, Trif, Costache, V. Cristea, Kadiri, Cîmpanu, Mabea, Zsori

Antrenor: Mircea Rednic

POLI IAȘI: Fernandez 7 – Atanaskoski 6, Guilherme 6, Samayoa 5, Ispas 5 – Ștefanovici 5,5 (68, Gheorghiță 5), Oum Gouet 5, Miskovic 5 (82, Marchioni), Gheorghe 5 (68, Tailson 5,5) – Roman 5,5- Kamberi 6

Rezerve: Ailenei, Niga, Da Silva, Ilie, Tănasă, Itu, Marchioni, Teixeira, Tailson.

A: Istvan Kovacs (Carei)/ A1: Mihai Marica (Bistriţa), A2: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea)/ Arbitru VAR: Iulian Călin (Ştefăneşti)/ Asistent VAR: Ferencz Tunyogi (Zalău)

PROGRAMUL și REZULTATELE RUNDEI a 10-a/ 20- 23 septembrie:

Vineri, 20 septembrie

FC Botoșani – FC Buzău 3-3 (0-1)/ Au marcat: Mouaddib (69), Aldair (74), Ongenda (89) – Budescu (40), Matricardi (80), Ișfan (90+1)

Oțelul Galați – Dinamo 1-1 (1-1)/ Au marcat: Maciel (22) – Selmani (18 – penalty)

Sâmbătă, 21 septembrie

FC Hermannstadt – CFR 1907 Cluj 0-0

FCSB – Petrolul Ploiești 1-1 (1-1)/ Au marcat: Băluță (3) – Tudorie (90+4)

Duminică, 22 septembrie

Farul Constanța – Sepsi OSK Sf. Gheorghe 2-1 (1-0)/ Au marcat: Alibec (12 – penalty, 54 – penalty) – M. Coman (90+2)

Universitatea Cluj – Universitatea Craiova 1-1 (1-0)/ Au marcat: Thiam (38) – Oshima (67)