SuperLiga – Runda a 11-a// CSU Craiova vs Unirea Slobozia 3-0/ Rezumat Video/ Baiaram semnează „dubla”, Mitriță închide meciul și Craiova urcă pe locul 2

Universitatea Craiova a dispus de nou-promovata Unirea Slobozia, scor 3-0, în ultima partidă a etapei a 11-a din SuperLiga.

După o lună și jumătate fără victorie, fotbaliștii olteni au obținut o victorie categorică în fața unui adversar fără niciun punct obținut în ultimele două etape, în care s-au bătut cu dinamoviștii și rapidiștii.

Golurile primei reprize au fost marcate de Ștefan Baiaram, ambele prin două plasate lovituri de cap din zona careului mic, în urma unor centrări de manual expediate de Ivan și Bancu.

Foto facaebook – Ștefan Baiaram

La pauză, Gâlcă a efectuat două schimbări, în timp ce Mihalcea, forțat de rezultat, a schimbat trei jucători și după 17 minute pe celelate două rămase. Intrarea lui Gele în atacul ialomițenilor avea să lea dea dureri de cap fundașilor olteni, însă VAR-ul i-a salvat.

În minutul 76, Laurențiu Popa a respins în lateral șutul lui Yusov, mingea a ajuns la Afalna și Gele a înscris, din 2 metri și două atingeri, dar autorul centrării (Afalna) se afla în poziție de ofsaid. Decizia din cabina VAR a venit după 5 minute!

Partida nu s-a încheiat până nu a marcat și Mitriță, în minutul 90+4, din pasa lui Bancu.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova a urcat pe locul 2 în clasament, la 3 puncte în spatele „U” Cluj, în timp ce Unirea Slobozia a încheiat etapa pe poziția a 14-a.

CSU CRAIOVA vs UNIREA SLOBOZIA 3-0 (2-0)

Au marcat: Baiaram (38, 42), Mitriță (90+4)

Statistici partidă// Posesia: 59%-41%; Șuturi pe poartă: 7-1; Șuturi pe lângă poartă: 5-4; Cornere: 8-2; Cartonașe galbene: 2-3

Eliminat: Dinu (84, cumul de cartonașe galbene)

CSU CRAIOVA: L. Popescu 6,5 – Căpătînă 5,5, Maldonado 5,5, Badelj 4,5, Bancu 6 – Oshima 5, Screciu 4,5 (46, Houri 5) – Baiaram 7 (82, Bana), Mitriță 5,5, Ivan 5,5 (82, Ndong) – Koljic 4,5 (46, Lukic 5)

Rezerve: Lung, Lopez, Zajkov, Bană, Sierra, Barbu, Ndong, Danciu, Mora, Lukic, Houri, Cicâldău
Antrenor: Constantin Gâlcă

UNIREA SLOBOZIA: Rusu 5,5 – Medina 4,5, Dinu 3, Pospelov4,5, Șerbănică 4,5 (62, C. Toma 4,5) – Perianu 4,5 (46, Vlăsceanu), Pacionel 5 (62, Gele 5) – Camara 4 (46, Coadă, Puerece 4,5 (46, Yusov), Aganovic 5 – Afalna 4,5

Rezerve: Antoche, Coadă, Dorobanțu, Gele, Ibrian, F. Ilie, Krell, Lemnaru, Toma, Vlăsceanu, Yusov
Antrenor: Adrian Mihalcea

A: Fesnic Horatiu Mircea (Cluj-Napoca – Cluj)/ A1: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca – Cluj) și A2: Vodă Alexandru (Alba Iulia – Alba/ Arbitru VAR: Haţegan Ovidiu (Arad – Arad)/ Abitru AVAR: Bîrdeş Romică (Piteşti – Argeş)

REZULTATELE RUNDEI a 11-a/ 27- 30 septembrie:

Vineri, 27 septembrie

Petrolul Ploiești –  FC Hermanstadt 4-1 (3-0)/ Au marcat: Ricardinho (6), M. Rădulescu (11, 27), Grozav (64) – S. Buș (48)

Dinamo – FC Botoșani 2-2 (1-0)/ Au marcat: Selmani (28), Politic (71) – L. Fulop (77), E. Florescu (85)

Sâmbătă, 28 septembrie

Poli Iași – Universitatea Cluj 1-0 (0-0)/ A marcat: Guilherme (50)

CFR 1907 Cluj – UTA Arad 1-3 (0-1)/ Au marcat: Tachtsidis (48) – Costache (12), Omondi (64), Kadiri (78)

FC Rapid 1923 – Oțelul Galați 0-0

Duminică, 29 septembrie

FC Buzău – Farul Constanța 1-0 (0-0)/ A marcat: Canadija (77)

Sepsi OSK Sf. Gheorghe – FCSB 0-1 (0-1)/ A marcat: Tănase (15)

Luni, 30 septembrie

Ora 21.00 Universitatea Craiova – Unirea Slobozia 3-0 (2-0)/ Au marcat: Baiaram (38, 42), Mitriță (90+4)

PROGRAMUL RUNDEI a 12-a/ 4-6 octombrie