SuperLiga – Runda a 11-a// Dinamo vs FC Botoșani 2-2/ Rezumat Video/ Remiză nervoasă!/ Dinamo va fi prezentă la Comisia de Disciplină din cadrul FRF!

Pe Arcul de Triumf, Dinamo și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 2-2, într-o meci nervos, cu câteva decizii de arbitraj discutabile și un scaun aruncat din tribuna a II-a spre capul asistentului Sorin Boian.

Dinamo a condus cu 2-0, după o primă repriză bună și o a doua inexplicabil de slabă.

Echipa lui Ciobotariu a revenit în ultimul sfert de oră legitim, prin contraatacul lui Fulop și penalty-ul lui Florescu, oferit botoșănenilor de portarul Golubovic.

foto ultras24.ro – captură video – E. Florescu

„Câinii”, cu doar două șuturi expediate pe poarta lui Pap, au solicitat două penalty-uri în prelungiri, la căderea lui Olsen și la un presupus henț comis de Miron, dar s-a ales doar cu eliminarea fundașului Opruț, pentru al doilea cartonaș galben.

Inițial, arbitrul Sorin Vădana a dictat 9 minute de prelungiri, însă a fluierat finalul meciului după 14 minute!

În urma acestei remize, Dinamo a acumulat 17 puncte și staționează provizoriu pe locul 3, în timp ce FC Botoșani, cu 8 puncte, se află pe loc retrogradabil.

DINAMO vs FC BOTOȘANI 2-2 (1-0)

Au marcat: Selmani (28), Politic (71) – L. Fulop (77), E. Florescu (85)

foto ultras24.ro – captură video/ Dinamo vs FC Botoșani

Statistici partidă// Posesia: 48%-52%; Șuturi pe poartă: 2-4; Șuturi pe lângă poartă: 7-5; Cornere: 4-5; Cartonașe galbene: 6-1; Eliminat: Opruț (90+6 – cumul de cartonașe galbene)

DINAMO: Golubovic 6 – Sivis 5,5 (64, Costin 5), Patriche 5,5, Licsandru 5,5, Opruț 6 – Olsen 6, Gnahore 6, Cîrjan 5,5 (57, I. Mărginean 5) – Soro 5 (64, A. Bani 5), Selmani 6 (46, Politic 6), Milanov 5 (86, Caragea)

Rezerve: Al. Roșca, Al. Stoian – Pașcalău, Politic, P. Neagu, Bani, Caragea, Rotund, Amzăr, Mărginean, Cr. Costin
Antrenor: Zeljko Kopic

FC BOTOȘANI: Pap 5 – Sadiku 5, Miron 5, Pavlovic 5 – Adams 6, A. Ferreira 5, Francisco Junior 5,5, Mouaddib 5,5 (66, Florescu 6), Pănoiu 4,5 (66, Bodișteanu 5) – E. Lopez 5 (74, Kaprof 5,5), Ongenda 5 (73, L. Fulop 6)

Rezerve: Alin Ciobanu – Diez Salomon, Matricardi, Șeroni, Petro, Pavlovic, E. David, Ed. Forescu, Kaprof, Mitrov, Bodișteanu, L. Fulop
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Arbitru: Sorin Vădana (Cluj-Napoca)/ A1: Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj)/ A2: Cosmin Bojan (Târgu Mureș)/ Arbitru VAR: George Rareș Vidican (Satu Mare)/ Arbitru AVAR: Laszlo-Imre Bucsi (Sfântu Gheorghe) / R1: Claudiu Gaitin (Timișoara)

PROGRAMUL și REZULTATELE RUNDEI a 11-a/ 27- 30 septembrie:

Vineri, 27 septembrie

Petrolul Ploiești –  FC Hermanstadt 4-1 (3-0)/ Au marcat: Ricardinho (6), M. Rădulescu (11, 27), Grozav (64) – S. Buș (48)

Dinamo – FC Botoșani 2-2 (1-0)/ Au marcat: Selmani (28), Politic (71) – L. Fulop (77), E. Florescu (85)