Superliga// Runda a 11-a// VIDEO cu golurile partidei// FCSB – „U” Cluj 2-2 (2-0)// „U” obține un punct muncit pe Național Arena// FCSB înregistrează primul semieșec pe teren propriu

Pe cât de inestetică a fost partida de la Iași, dintre Poli și Petrolul, pe atât de spectaculoasă și dramatică a fost întâlnirea dintre FCSB și Universitatea Cluj.

FCSB a condus cu 1-0 și 2-1, la ambele reușite portarul clujenilor având o contribuție decisivă, dar a fost egalată în minutul 88, prin lovitura de cap a fundașului central Mitrea, în urma cornerului executat de Dan Nistor, MVP-ul partidei în opinia noastră.

Universitatea Cluj rămâne neînvinsă în partidele din deplasare de mai bine de 6 luni, iar FCSB pierde primul punct pe teren propriu în actuala stagiune. De acest egal se bucură și CFR!

Statistica partidei// Posesie: 48%-52%; Șuturi pe poartă: 7-5; Șuturi la poartă: 3-7; Cornere: 4-2; Cartonașe galbene: 4-4

Final de meci.

Minutul 90+4 – FCSB execută un corner de pe dreapta.

Partida este prelungită cu 7 minute! Coman primește galben.

Minutul 88 – GOOOOLL UNIVERSITATEA – Corner pentru formația clujeană și Mitrea înscrie cu capul la colțul scurt.

Minutul 88 – Nistor șutează de la 22 de metri și Tîrnovanu respinge în lateral!

Se joacă pe contre, în viteză, ambele formații încearcă să ajungă la poarta adversă din maximum trei pase.

Minutul 73 – Corner obținut de Universitatea după o serie de două șuturi la poarta FCSB.

Minutul 69 – Radunovic este avertizat.

Minutul 62 – Tîrnovanu respinge șutul lui D. Popa expediat dintr-un unghi dificil.

Universitatea pregătește trei schimbări, toate cu caracter ofensiv.

Minutul 57 – Băluță șutează din 10 metri și Gorcea respinge în corner. Ocazie mare pentru FCSB.

Minutul 46 – A reînceput partida.

Minutul 46 – Trei modificări la FCSB. Vezi caseta tehnică.

Statistica primelor 45 de minute// Posesie: 46%-54%; Șuturi pe poartă: 4-1; Șuturi la poartă: 2-2; Cornere: 1-0; Cartonașe galbene: 2-2

Final de repriză.

Minutul 45+1 – Vătăjelu și Ov. Popescu termină prima repriză avertizați de arbitrul I. Coza.

Minutul 44 – Băluță este avertizat cu galben.

Minutul 39 – GOOOOLL FCSB – Gorcea o îngroapă pe Universitatea. Coman execută o lovitură liberaă de la mare distanță, tare și pe jos, Gorcea respinge ușor în lateral și Șut trimite în poartă.

Minutul 37 – Peteleu primește cartonașul galben.

Minutul 26 – GOOOOLL UNIVERSITATEA CLUJ – Dan Nistor îi fentează pe Șut și Dawa, înaintează patru pași și șutează plasat la colțul lung!

Minutul 23 – Gorcea respinge cu picioarele șutul lui Octavian Popescu.

Minutul 16 – Tîrnovanu reține din fața lui Popadiuc.

Minutul 8 – GOOOOLL FCSB – Gorcea respinge mingea tip lumânare, busculadă în careu, Masoero îl împinge pe portarul clujenilor, mingea lovește bara, apoi pe Ngezana în umăr și Dawa înscrie cu capul din doi metri. Fază ciudată, de neînțeles și… dificil de explicat.

Minutul 7 – Corner pentru FCSB.

Minutul 4 – Băluță șutează în plasa laterală, după un contraatac purtat de Darius Olaru.

foto arhiva// fanatik.ro

Echipele de start:

FCSB: Târnovanu – Pantea, Ngezana, Dawa (46, Lixandru), Radunovic – Ov. Popescu (46, Djokovic), Șut, D. Olaru – Al. Băluță (72, Miculescu), Oct. Popescu (46, Compagno), Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad, V. Crețu, Panțîru, Haruț, Compagno, Miculescu, Lixandru, C. Ganea, Djokovic
Antrenor: Elias Charalambous

„U” Cluj: Gorcea – Peteleu (60, V. Gheorghe), Masoero, Mitrea, Vătăjelu – Bic, Doukoure (81, Filip), Nistor, Chipciu – Popadiuc (60, D. Popa), F. Ilie (60, Silaghi)
Rezerve: Iliev, Oancea, Fossati, Miron, D. Popa, V. Gheorghe, Silagi, I. Filip, Hofman
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Arbitru: Ionuț Coza (Cernica), A1: Mihai Marica (Bistrița), A2: Vladimir Urzică (Piatra-Neamț)
Arbitru VAR: Ovidiu Hațegan (Arad), AVAR: Florian Vișan (Galați)