SuperLiga – Runda a 11-a// Petrolul vs FC Hermannstadt 4-1/ Rezumat Video/ Notați-vă un nume: Mihnea Rădulescu!

Petrolul Ploiești a surclasat-o pe FC Hermannstadt, scor 4-1 (3-0), în prima partidă a rundei a 11-a a SuperLigii.

Pe „Ilie Oană”, în fața a 7.000 de spectatori, ploieștenii lui Topal au renunțat la clasica perioadă de tatonare și în minutul 6, în urma unui corner, fundașul central Ricardinho a deschis scorul. Apoi, după cinci minute, tânărul Mihnea Rădulescu a punctat pentru 2-0, printr-o execuție de mare efect.

Foto Gazeta de Prahova / Mihnea Rădulescu

Hermannstadt a încercat să relanseze meciul, dar a lovit bara.

„Lupii galbeni” au mușcat din nou, tot prin Mihnea Rădulescu, în minutul 27, care a marcat cu un șut din afara careului, cu piciorul stâng.

La adăpostul celor trei goluri, ploieștenii au lăsat-o mai moale și sibienii au început să-și creeze ocazii de gol, pe care le-au ratat cu o seninătate surprinzătoare.

Sergiu Buș a reușit până la urmă să-l învingă pe Zima, în minutul 48. însă Gicu Grozav a ținut să-și facă simțită prezența în joc și a înscris pentru 4-1.

Petrolul Ploiești a acumulat 18 puncte și a urcat provizoriu pe locul 2, în timp ce FC Hermannstadt se situează pe poziția 7-a, cu 13 puncte, de pe care va coborâ până la finalul etapei.

PETROLUL vs FC HERMANNSTADT 4-1 (3-0)

Au marcat: Ricardinho (6), M. Rădulescu (11, 27), Grozav (64) – S. Buș (48)

Statistici partidă// Posesia: 48%-52%; Șuturi pe poartă: 9-4; Șuturi pe lângă poartă: 6-8: Cornere: 2-1

PETROLUL: Zima 6 – Ricardinho 6, Papp 6, Huja 6, Dumitriu 6 – T. Keita 6 – M. Rădulescu 7,5 (D. Ilie), Hanca 5,5 (75, Moussaki), Jyry 6 (89, Boțogan), Grozav 6 (89, R. Bucur) – Tudorie 5 (56, Akosah-Bempah 5)

Rezerve: Eșanu, Stănică, Roche, Boțogan, Jahic, Tolea, Bempah, Irobiso, Moussaki, D. Radu, Bucur, D. Ilie
Antrenor: Mehmet Topal

HERMANNSTADT: Muțiu 5,5 – Antwi 4,5, Găman 4,5, Ionuț Stoica 4,5, Goncalves 4,5 – Neguț 4,5 (46, Balaure 4,5), Murgia 4,5 (75, Selimovic), V. Ivanov 5 (75, Kujabi), Ianis Stoica 4,5 (75, R. Popescu) – Chițu 4,5 (83, R. Deaconu), S. Buș 5

Rezerve: Pop, Bejan, D. Iancu, Căpușă, Biceanu, A. Luca, Selimovic, R. Deaconu, Balaure, A. Oroian, Kujabi, R. Popescu
Antrenor: Marius Măldărășanu

A: Istvan Kovacs (Carei)/ A1: Marius Mihai Marica (Bistrița), A2: George Florin Neacșu (Câmpulung Muscel)/ Arbitru VAR: Cătălin Popa (Pitești)/ Asistent VAR: Mihăiță Necula (București)

PROGRAMUL și REZULTATELE RUNDEI a 11-a/ 27- 30 septembrie:

Vineri, 27 septembrie

Petrolul Ploiești –  FC Hermanstadt 4-1 (3-0)/ Au marcat: Ricardinho (6), M. Rădulescu (11, 27), Grozav (64) – S. Buș (48)