SuperLiga – Runda a 12-a// FC Hermannstadt vs Sepsi 0-4/ Rezumat Video/ Arbitrul Bîrsan i-a refuzat Sibiului reintrarea în meci! Apoi, a urmat dezastrul!

Pe „Municipalul” din Sibiu, Sepsi Sfântu Gheorghe a învins-o pe FC Hermannstadt, scor 4-0 (2-0), într-o partidă din cadrul etapei a 12-a din SuperLiga.

Valentin Suciu, tehnicianul echipei covăsnene, a început partida cu Szilard Gyenge (23 de ani) în poartă, în locul „căpitanului” Roland Niczuly. cel care a fost titular în 10 meciuri din acest sezon. Gyenge a fost transferat în această vară de la FK Csikszereda.

Covănenii au deschis scorul relativ repede, în minutul 14, prin El Sawy, reîntors la Sepsi sub formă de împrumut de la Rapid. În finalul primei reprize, defensiva sibiană a fost prinsă din nou pe picior greșit și Florin Ștefan a marcat prentru 2-0.

Marius Măldărășanu a decis să abordeze repriza a doua cu doi atacanți, prin introducerea lui Sergiu Buș în locul winger-ului Ronaldo Deaconu. În defensivă, apaticul Antwi a fost schimbat de Oroian. Pe hârtie, schimbările promiteau un alt fotbal.

foto – ultras24.ro – captură video

În minutul 55, Murgia a înscris cu capul, după un corner executat de Balaure și remontada Sibiului se întrevedea la orizont, dar VAR-ul i-a cerut lui Marcel Bîrsan să arunce o privire la monitor. Centralul a considerat că Aurelian Chițu, aflat în poziție de ofsaid, l-ar fi împiedicat pe portarul Gyenge să intervină și a decis anularea golului. Interesant este că nimeni din tabăra covăsneană nu a protestat după încasarea golului.

După intervenția lui Gyenge din minutul 64, atacurile sibienilor au început să devină tot mai palide, iar în minutul 70 s-a tras cortina. Alexandru Oroian l-a faultat în careu pe Neskovic și Alimi a marcat din penalty, pentru 3-0.

S-a terminat 4-0 pentru Sepsi, pe o ploaie rece de toamnă. Neskovic a înscris în al 8-ulea minut adițional!

În urma acestui rezultat, Hermannstadt a căzut până pe locul 13, cu 12 puncte, în timp ce Sepsi a urcat provizoriu pe locul 8, cu 14 puncte acumulate.

FC HERMANNSTADT vs SEPSI 0-4 (0-2)

Au marcat: El Sawy (14), F. Ștefan (42), Alimi (71 – penalty), Nskovic (90+8)

HERMANNSTADT: Căbuz 6 – Antwi 4,5 (46, Oroian 4,5), Găman 5, Bejan 5, Goncalves 5 – Murgia 6 (75, Neguț), Ivanov 5 (85, Kujabi) – Balaure 5, Deaconu 4,5 (46, S. Buș), Ianis Stoica 5 (75, D. Iancu) – Chițu 4,5

Rezerve: Muțiu, Biceanu, S. Buș, Căpușă, D. Iancu, Kujabi, Neguț, A. Oroian, R. Popescu, I. Pop, Selimovic, Ionuț Stoica
Antrenor: Marius Măldărășanu

SEPSI: Gyenge 6 – Haruț 6, Ciobotariu 6, Ninaj 6 – Kallaku 6 (68, Alimi 6), Mino 6 (82, Siger), F. Ștefan 6 (68, Neskovic 5,5), Dumitrescu 5,5 – C. Matei 6, M. Coman 4,5, El Sawy 6 (68, D. Oroian)

Rezerve: Niczuly, Alimi, Bardea, H. Batzula, Breij, Hajdin, D. Moldovan, Neskovic, D. Oroian, Siger
Antrenor: Valentin Suciu

Arbitru: Bîrsan Marcel (Bucureşti)/ A1: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti), A2: Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşt)/ Arbitru VAR: Dima Iulian (Bucureşti)/ Arbitru AVAR: Trandafir Cristina Mariana (Bucureşti)

PROGRAMUL și REZULTATELE RUNDEI a 12-a/ 4-6 octombrie

Vineri, 4 octombrie

UTA Arad – Petrolul Ploiești 3-1 (2-0)/ Au marcat: Huja (32), Cîmpanu (38), Hrezdac (57) – Tudorie (53)

Farul Constanța – Dinamo 1-1/ (0-1)/ Au marcat: Grigoryan (71) – Cîrjan (4)

Sâmbătă, 5 octombrie

Unirea Slobozia – Universitatea Cluj 2-2 (2-0)/ Au marcat: Gele (16), C. Toma (22) – Miranyan (52), Boboc (64)

CFR Cluj – Poli Iași 2-1 (2-0)/ Au marcat: Kamara (10), L. Munteanu (16) – Bordeianu (88 – penalty)

Oțelul Galați – Universitatea Craiova 1-1 (1-1)/ Au marcat: Juric (5) – Baiaram (14)

Duminică, 6 octombrie

FC Hermanstadt – Sepsi OSK Sf. Gheorghe 0-4 (0-2)/ Au marcat: El Sawy (14), F. Ștefan (42), Alimi (71 – penalty), Nskovic (90+8)