Superliga// Runda a 12-a// VIDEO Rezumat// Rapid – Poli Iași 3-2// Meci nebun în Giulești: 5 goluri, patru în prima repriză, penalty ratat, 2 bare și multe ocazii!

Giuleștenii obțin trei puncte cu emoții, însă importante în cursa de urmărire a FCSB și CFR. Primele 45 de minute au fost de-a dreptul fantastice. Ieșenii au deschis scorul, iar un minut mai târziu Rapid a marcat, dar golul a fost anulat pentru o poziție de offside. La 0-1, Poli trimite balonul în bară și Rapid realizează că adversarul nu a venit în Giulești pentru a face figurație.

Gazdele egalează în minutul 20, autor Petrila, și, după câteva zeci de secunde, preiau conducerea. Ieșenii își revin mircaulos spre finalul reprizei și restabilesc egalitatea.

Thrillerul nu se încheiase. Rapid beneficiază de o lovitură de la 11 metri în minutul 45+4. Rrahmani șutează modest și portarul Ailenei reține mingea.

Mitanul secund a fost presărat periodic cu ocazii la poarta ieșeană. În cele din urmă, Ioniță a marcat pentru 3-2 în minutul 60.

Pe finalul partidei, Rapid pierde posesia și Poli Iași se năpustește cu toate forțele spre poarta rapidistă, iar Vojtus ratează din 6 metri.

Statistica partidei// Posesie: 47%-53; Șuturi pe poartă: 7-6; Șuturi la poartă: 8-5; Cornere: 8-3; Cartonașe galbene: 2-1

Fluier final.

Meciul a fost prelungit cu 7 minute.

Minutul 90 – Ocazie rarisimă a Politehnicii Iași. Vojtus trimite cu capul din 6 metri în brașele întinse ale lui Moldovan.

Rapid a cedat posesia balonului în ultimele zece minute.

Minutul 60 – GOOOOLL RAPID – Cursă Petrila pe partea stânga, pasă pentru Ioniță și acesta șutează violent sub transversală. Rapid preia din nou conducerea!

Minutul 59 – Funsho trimite cu capul din 4 metri, însă din unghi, pe lângă poartă.

Minutul 58 – Rapid obține două cornere.

Minutul 46 – Partida a fost reluată.

Final de repriză.

Minutul 45+4 – Penalty pentru Rapid. Rrahmani execută slab și portarul Ailenei reține balonul!

Minutul 40 – GOOOOLL POLI IAȘI – Poli Iași marchează tot în urma unui corner. Gheorghiță a trimis spectaculos pe spate, Moldovan a respins și Marchioni a trimis cu capul în poarta giuleștenilor.

Minutul 22 – GOOOOLL RAPID – Rrahmani îi pasează lui Ioniță și „decarul” rapidist marchează pentru 2-1. Poli Iași este în genunchi!

Minutul 20 – GOOOOLL RAPID – Petrila intră nestingherit în careul oaspeților și înscrie cu un șut plasat.

foto playsport

Minutul 12 – Gheorghiță trimite mingea în bară. Ocazie uriașă pentru Poli Iași.

Minutul 7 – GOOOOLL RAPID – Ioniță înscrie, însă VAR-ul anulează golul pe motiv de offside.

Minutul 6 – GOOOOLL POLI IAȘI – Carlos Jatoba deschide scorul în Giulești. Bordeianu execută o lovitură de colț și Buș trimite cu capul în poarta Rapidului.

Schimbările vor fi notate în caseta tehnică.

RAPID: Moldovan – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza – Oaidă (88, Pănoiu), Albu, Ioniță (76, Kait) – Funsho (64, Papeau), Rrahmani, Petrila (87, Cîrjan)
REZERVE: Drăghia, Bădescu, Onea, El Sawy, Kait, Pănoiu, Cîrjan, Papeau, Soni
ANTRENOR: Cristiano Bergodi

POLI IAȘI: Ailenei – Jatoba, Fl. Ilie, Samayoa (64, Katanec), Ispas – Bordeianu (54, Belu-Iordache), Marchioni – A. Gheorghiță (54, Dumitru), Al. Roman (76, Ion R.), Luis Phelipe (76, Vojtus) – Buș
REZERVE: Jankov, Belu-Iordache, Stefanovici, R. Ion, Vojtus, M. Dumitru, Katanec, Tincu, Harrison
ANTRENOR: Leo Grozavu

ARBITRU: Bîrsan Marcel (Bucureşti), A1: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe – Covasna), A2: Badea Marius (Râmnicu Vâlcea – Vâlcea), Arbitru VAR: Coza Ionuţ (Cernica – Ilfov), Arbitru AVAR: Marinescu Vasile (Bucureşti)