Superliga// Runda a 12-a// VIDEO – Rezumat// Petrolul – UTA 0-0// Cooper le-a „mâncat” arădenilor victoria

UTA a pierdut două puncte mari la Ploiești. În prima repriză, portarul Zima a avut trei interventii salvatoare la ocaziile lui Căpușă (minutul 17), Micovschi (41) și Cooper (44). Petrolul a avut un gol anulat, minutul 12 – autor Musi, anulat corect pe motiv de offside.

În partea secundă, minutul 74, Cooper ratează o imensă ocazie de gol, șut din 6 metri, poziție centrală, peste poarta Petrolului, mingea mușcând puțin și din transversală. Trei minute mai târziu, atacantul arădean este eliminat pentru al doilea cartonaș galben – pe primul l-a încasat în minutul 21 – acordat destul de usor de arbitrul Cătălin Popa.

Petrolul a încercat să profite de superioritatea numerică oferită de Cătălin Popa și s-a aruncat în atac, însă portarul arădean s-a opus cu picioarele la lovitura de cap expediată de Jefferson, iar Rădulescu l-a imitat pe Cooper.

Statistica partidei// Posesie: 57%-43%; Șuturi pe poartă; 4-3; Șuturi la poartă: 8-4; Cornere: 4-5; Cartonașe galbene: 1-3; Eliminat: Cooper (cumul cartonașe galbene)

Petrolul Ploiești: Zima – Dumitriu, Papp, Diomande (57, Rădulescu), Meijers, Doua (54, Jefferson) – Musi, Hanca, Jair – M. Roman (75, Răducan), Grozav
Rezerve: Eșanu – Pedro, Garutti, Huja, Radu, Jefferson, Rădulescu, Mitrov, I. Răducan
Antrenor: Florin Pîrvu

UTA Arad: Fl. Iacob – Căpușă (70, D. Rodrigues), Benga, Stolnik, Aly Abeid – Cr. Mihai, Freitas Costa, Fabry (83, R. Stanciu)– Stahl (70, R. Pop), Cooper, Cl. Micovschi (90+3, Dumitrașcu)
Rezerve: Kucher – D. Rodrigues, Herald Marku, Ivalyo Markov, R. Pop, Stanciu, Dumitrașcu, Ofosu, Holst
Antrenor: Mircea Rednic

Arbitru: Cătălin Popa (Pitești), A1: Daniel Mitruți (Craiova), A2: Mircea Orbuleț (București)
Arbitru VAR: Szabolcs Kovacs (Carei), Arbitru asistent VAR: Bogdan Gheorghe (București)