SuperLiga – Runda a 12-a// Unirea Slobozia vs „U” Cluj 2-2/ Rezumat Video/ Remontada pe jumătate. Un alt meci în care Nistor se preface că „pune sufletul”

Meci intens și spectaculos la Clinceni, între nou-promovata Unirea Slobozia și Universitatea Cluj, liderul SuperLigii.

S-a terminat 2-2, după ce echipa ialomițeană a avut 2-0 pe tabelă încă din minutul 22, prin reușitele lui Gele și C. Toma, dintr-o liberă bătută magistral de la 17 metri.

Foto – ultras24.ro – captură video

În ultimele secvențe ale primei reprize, gazdele au trecut pe lângă 3-0, însă mingea plasată cu capul de Coadă a trecut milimetric de vinclul porții lituanianului Gertmonas.

La pauză, Ioan Ovidiu Sabău i-a lăsat la vestiare pe Ovidiu Popescu, Silaghi și Berto, dar nu și pe Nistor, total în afara jocului și astăzi.

„U” Cluj a început în forță actul secund și Miranyan, introdus la pauză în locul lui Berto, a marcat cu capul, din careul mic. Centrarea a venit de pe flancul drept, de la Boboc.

La faza  următoare, Vlăsceanu a înscris pentru Unirea Slobozia, dar golul ialomițeanului a fost anulat după intervenția VAR, pentru ofsaid.

Scăpată de al treilea gol, echipa clujeană și-a reluat atacurile la poarta lui Rusu și Boboc a marcat din centrarea lui Blănuță. Fundașii Unirii l-au scăpat din vedere pe fundașul clujean, care a avut suficient timp și spațiu pentru o preluare și un șut din întoarcere, cu stângul.

În minutul 75, Sabău și-a luat „inima în dinți” și i-a trimis la vestiare pe Dan Nistor și Ovidiu Bic.

Finalul a fost pe muchie de cuțit. Camara a lovit bara lateral stînga, iar mingea trimisă cu capul de Masoero, în minutul 90+5, a fost respinsă de pe linia porții de „veteranul” C. Toma.

S-a terminat 2-2, însă de victorie au fost mai aproape jucătorii lui Adrian Mihalcea!

În urma acestui rezultat, Unirea Slobozia a acumulat 12 puncte și a urcat provizoriu pe locul 13, în timp ce Universitatea Cluj își păstrează poziția de lider, cu 23 de puncte, dar în ultimele trei etape nu a obținut nicio victorie.

UNIREA SLOBOZIA 2-2 (2-0)

Au marcat: Gele (16), C. Toma (22) – Miranyan (52), Boboc (64)

Statistica partidei// Posesia: 29%-71%; Șuturi pe poartă: 3-5; Șuturi pe lângă poartă: 6-9; Cornere: 2-9; Cartonașe galbene: 1-3

Unirea Slobozia: D. Rusu 6 – Medina 5, Antoche 5,5, Pospelov 6, A. Toma 6,5 – Pacionel 5,5 (71, Perianu 5), Coadă 6 – Aganovic 6 (66, Camara 5), Afalna 5,5, Vlăsceanu 6 (78, Purece) – Gele 6

Rezerve: Krell, Obrian, Dorobanțu, Șerbănică, Lemnaru, Perianu, Purece, Camara, F. Ilie
Antrenor: Adrian Mihalcea

„U” Cluj: Gertmonas 5,5 – Boboc 5,5, Masoero 5, I. Cristea 5, Chipciu 5 – Ov. Popescu 4,5 (46, Blănuță 5), Bic 5 (75, Oaidă 5) – Silaghi 4,5 (46, Rață 5), Nistor 4,5 (75, Simion 5), Berto 4 (46, Miranyan 6) – Thiam 4,5

Rezerve: Gorcea, Mitrea, Oancea, Van der Werff, Briz, Codrea, Simion, Oaidă, Rață, Bota, Miranyan, Blănuță
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Arbitru: Avram Robert, A1: Bîrdeş Romică, A2: Duță George Bogdan/ Arbitru VAR: Petrescu Radu/ Arbitru AVAR: Rusandu Lucian

PROGRAMUL și REZULTATELE RUNDEI a 12-a/ 4-6 octombrie

Vineri, 4 octombrie

UTA Arad – Petrolul Ploiești 3-1 (2-0)/ Au marcat: Huja (32), Cîmpanu (38), Hrezdac (57) – Tudorie (53)

Farul Constanța – Dinamo 1-1/ (0-1)/ Au marcat: Grigoryan (71) – Cîrjan (4)

Sâmbătă, 5 octombrie

Unirea Slobozia – Universitatea Cluj 2-2 (2-0)/ Au marcat: Gele (16), C. Toma (22) – Miranyan (52), Boboc (64)