Fotbal Intern

SuperLiga// Runda a 12-a// VIDEO – Rezumat// „U” Cluj – Sepsi 1-0 (0-0)// „U” a urcat pe locul 8// Covăsnenii își numără înfrângerile consecutive cu toate degetele de la o mână!

Published on

Universitatea Cluj a obținut prima victorie din acest sezon pe teren propriu în fața adversarului care, în luna mai, i-a luat Cupa la penalty-uri.

Clujenii veneau după o serie de partide pozitive, victorie la Arad, egal cu Universitatea Craiova pe Cluj Arena și un 2-2 cu liderul FCSB, la București, în timp ce Sepsi suferise patru eșecuri consecutive și încasase 12 goluri. Era clar că meciul nu avea să fie simplu pentru niciuna dintre combatante și nici spectculos pentru privitori.

foto// ultras24.ro

Formația clujeană a încercat în prima repriză să găsească drumul cel mai scurt spre poarta covăsneană, însă ritmul de joc a fost scăzut și pasele usor de dejucat. Ocaziile Universității l-au avut în prim-plan pe tânărul Robert Silaghi, underul 21 din formula de start, șut care a mușcat bara și o lovitură de cap în brațele lui Niczuly. Sepsi a avut o singură oportunitate în primele 45 de minute, prin Safranko, în minutul 39.

Actual secund le-a aparținut în totalitate clujenilor, viteza de joc schimbându-se într-o treaptă superioară prin introducerea lui Ianis Stoica și Vali Gheorghe, dar Sepsi a ratat, contrar jocului, prin Debelujh, minutul 75.

Un atac mai avântat al clujenilor l-a adus pe Ianis Stoica în situația de a pătrunde și centra în spate, în centrul careului, Nistor a șutat defectuos, dar Oteliță a comis imprudența de a-l lua cu „fulgi” cu tot.

Arbitrul Moroiță a dictat penalty, decizia fiind confirmată rapid de Istvan Kovacs, arbitru VAR.

Nistor a șutat puternic, pe jos, fără speranțe pentru Niczuly.

Ultimele minute i-au adus pe covăsneni în situația de a alerga după fiecare minge, chiar și după cele care ieșeau în aut și se întorceau cu viteza melcului, ca răspuns, poate, la repetatele trageri de timp ale lui Niczuly la 0-0.

Încurajată frenetic de tribune, „U” a administrat cu mult calm finalul partidei, deși Debeljuh, din 7 metri, a trimis cu capul în brațele lui Iliev, înlocuitorul lui Gorcea.

Universitatea Cluj a urcat pe locul 8 în SuperLigă, 15 puncte, la un punct de Hermannstadt, locul 6, iar Sepsi a coborât pe poziția a 11-a și își poate folosi toate degetele de la o mână pentru a-și număra înfrângerile consecutive.

Statistica partidei// Posesie: 66%-34%; Șuturi pe poartă: 3-2; Șuturi la poartă: 5-4; Cornere: 3-1; Cartonașe galbene: 2-2

U Cluj: Iliev – Chipciu, Masoero, Mitrea, Vătăjelu (28, Oancea) – Cîmpanu (66, V. Gheorghe), Doukoure (75, Filip), Bic, Silaghi (66, I. Stoica) – D. Popa (75, Manu), Nistor
Rezerve: Gorcea, Oancea, Miron, I. Filip, Fossati, V. Gheorghe, I. Stoica, Manu, F. Ilie
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Sepsi Sfântu Gheorghe: Niczuly – Ninaj, Bălașa, Kecskes – Oteliță, I. Gheorghe (85, Rondon), F. Junior (85, Matei), Fl. Ștefan – R. Varga (61, Kallaku), Safranko (61, Debeljuh), Ștefănescu
Rezerve: Moldovan, Oroian, Dobozi, C. Matei, Tența, Kallaku, Kocsis, Debeljuh, Rondon
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Arbitru: Andrei Moroiță (Ploiești) / A1: Valentin Avram (București) / A2: Ionel Valentin Dumitru (Gherghița – Prahova) / Arbitru VAR: Istvan Kovacs (Carei) / Arbitru AVAR: Alexandru Vodă (Alba Iulia) / R1: Mircea Ardelean (Arad) / Observator arbitri: Eduard Dumitrescu (Pitești)