Superliga// Runda a 13-a// VIDEO REZUMAT// FCSB – Voluntari 0-0// Remiză perfectă pentru CFR

FC Voluntari are la început de fiecare sezon două obiective mari și late. Să nu retrogradeze și să o încurce pe FCSB. Cu sau fără ajutorul arbitrilor mai puțin contează.

FCSB a înregistrat duminică seara cel de-al doilea rezultat de egalitate consecutiv pe propriul teren, după 2-2 cu Universitatea Cluj din runda a 11-a, și CFR-ul se poate apropia mâine la doar un punct.

În minutul 40, Florinel Coman a părăsit terenul accidentat, acesta acuzând dureri la coapsa stânga, Octavian Popescu luându-i locul în flancul stâng. Alte două schimbări în efectivul „fecesebiștilor” s-au produs la pauză. Dorin Rotariu și Lixandru le-au lăsat locul lui Băluță, respectiv Ovidiu Popescu.

foto Playsport

Lampard din Berceni (n.red. Ov. Popescu), cum îi spune Basarab Panduru, a solicitat penalty în minutul 87, mingea șutată de el fiind deviată cu mâna de Cristian Paz și apoi reținută de Fernandez. Toate reluările au demonstrat că jucătorul Voluntariul a comis henț în propria suprafață de pedeapsă.

RUBRICĂ NOUĂ pe ULTRAS24.ro

Băluță a ratat ocazia meciului în prelungiri, mingea lovind bara lateral dreapta, iar Cocian i-a dat emoții lui Târnovanu cu un șut de la aproximativ 23 de metri.

Statistica partidei// Posesia: 61%-39%; Șuturi pe poartă: 8-2; Șuturi la poartă: 13-4; Cornere: 9-3; Cartonașe galbene: 2-0

ECHIPELE de START:

FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Ngezana, Radunovic (75, Radunovic) – Lixandru (46, Ov. Popescu), Ad. Șut, Olaru – D. Rotariu (46, Băluță), Compagno (64, D. Miculescu), Fl. Coman (40, Oct. Popescu)
Rezerve: A. Vlad – V. Crețu, Haruț, Oct. Popescu, Miculescu, Ov. Popescu, Cr. Ganea, Al. Băluță, Djokovic
Antrenor: Elias Charalambous

FC Voluntari: J. Fernandez – Ricardinho, Paz, Armaș – R. Boboc, V. Rața (90, Bozickovic), Crepulja, D. Andrei (90, Niță), Carnat (86, Voican)– Nemec (90, Cocian), Dumiter (77, D. Florea)
Rezerve: Oct. Vâlceanu- Andres, Voican, Droppa, R. Popescu, D. Florea, Bozickovic, A. Niță, Cocian
Antrenor: Ilie Poenaru

Arbitru: Marian Barbu // Asistenți: Sebastian Gheorghe, Adrian Vornicu
Arbitru VAR: Valentin Cojocaru // Asistent VAR: Mircea Orbuleț