Superliga// Runda a 13-a// Video Rezumat// Farul – „U” Cluj 1-1 (0-1)// Universitatea nu mai știe să piardă!

Universitatea Cluj a chinuit campioana la Ovidiu printr-un joc curajos, combinativ, agresiv la mijlocul terenului și inteligent atunci când nu se afla în posesia balonului.

În trei etape, formația clujeană a remizat la București cu FCSB, vicecampioana, a învins cîștigătoarea Cupei României și în seara aceasta nu i-a permis campioanei să o învingă. „U” începe să devină o echipă solidă, greu de învins!

foto// playsport

Farul a început partida relaxată și a început să crească viteza de joc abia din minutul 20, după golul Universității marcat de Câmpanu. Mazilu a fost preocupat mai mult să-l păcălească pe arbitrul Istvan Kovacs, iar Louis Munteanu a reluat imprecis din interiorul careului de 6 metri. O zvâcnire tehnică a avut Budescu spre finalul primei reprize, dar șutul său a trecut la trei metri de poarta lui Iliev.

La pauză, Miron i-a luat locul lui Masoero în defensiva clujeană, accidentat din spusele lui Sabău la flash-interviu. Budescu a priceput repede că nu-l mai are în față pe argentinianul Universității și a inventat o pasă pentru Băluță, între Miron și Oancea, care a întepat mingea printre picioarele lui Iliev.

Hagi și Sabău nu au jucat la 1-1. Ambii tehnicieni au introdus forțe proaspete în teren, însă Sali și Grigoryan s-au zbătut fără rezultate pe laterale terenului, iar Vali Gheorghe s-a împiedicat în minge la 16 metri de poarta lui Aioani.

Statistica partidei// Posesia mingii: 58%-42%; Șuturi pe poartă: 4-1; Șuturi la poartă: 7-5; Cornere: 4-1; Cartonașe galbene: 2-2

VIDEO REZUMAT

CRONICA LIVE

Fluier final.

Minutul 90+2 – Farul execută două cornere consecutive.

Partida este prelungită cu 4 minute.

Minutul 77 – Sabău efectuează ultima schimbare. Intră Manu și părăsește terenul Doukoure.

Minutul 70 – Chipciu faultează și încasează cartonașul galben.

Minutul 66 – GOOOOLL FARUL// Campioana egalează prin Băluță, care a trecut nestingherit pe lângă Miron și a trimis în poarta clujeană printre picioarele lui Iliev.

Minutul 60 – Schimbări în ambele formații.

Minutul 58 – Mazilu plonjează pentru a doua oară în careul clujean, însă Istvan Kovacs îl iartă de al doilea galben.

Minutul 56 -Farul obține primul corner din meci.

Minutul 54 – Daniel Popa este avertizat cu galben pentru un fault asupra lui Grameni.

Minutul 46 – A început repriza a doua. Sabău l-a înlocuit pe Masoero cu Miron, iar Hagi pe Larie cu Rivaldinho.

S-a încheiat prima repriză. „U” Cluj conduce campioana la pauză!

Statistica primelor 45 de minute// Posesia:59%-41%; Șuturi pe poartă: 2-1; Șuturi la poartă: 4-1; Cornere: 0-1

Minutul 41 – Budescu ia o acțiune pe cont propriu, patrunde în careul clujean și șutează pe lângă poartă.

Minutul 38 – Chipciu șutează peste poarta constănțeană de la aproximativ 18 metri.

Minutul 34 – Louis Munteanu reia din 5 metri pe lângă poarta lui Iliev.

Minutul 30 – Farul a avut câteva momente bune de atac, însă formația clujeană a trecut cu bine peste acestea și a reușit să echilibreze disputa de la centrul terenului. Se joacă alert.

Minutul 26 – Mazilu plonjează în careul clujean și Istvan Kovacs îi arată cartonașul galben.

Minutul 17 – GOOOOLL UNIVERSITATEA – Câmpanu profită de gafa lui Aioani și înscrie din 8 metri. O mare contribuție la reușita Universității o are și Grameni, care a pasat greșit spre Aioani.

Minutul 11 – Universitatea beneficiază de o lovitură de colț. Pe stadion au intrat și cei peste 30 de suporteri clujeni.

Minutul 3 – Farul are prima ocazie de gol. Artean este blocat în zona punctului cu var.

Schimbările vor fi notate în caseta tehnică.

Constănţenii au trecut peste perioada cu rezultate mai puţin bune din startul campionatului şi, cu trei victorii consecutive, au revenit în lupta pentru locurile fruntaşe. De partea cealaltă, clujenii sunt neînvinşi în ultimele patru runde, interval în care au înregistrat două succese şi două rezultate de egalitate.

Ultimele două confruntări dintre Farul şi Universitatea Cluj au avut loc în sezonul regulat precedent, când fiecare s-a impus pe teren propriu cu 2-0.

ECHIPELE de START:

Farul: Aioani – Sârbu, Boli, Larie( 46, Rivaldinho) , Kiki – T. Băluță, Artean, Grameni (61, Borgnino)–Mazilu (71, Sali), Munteanu (60, Grigoryan), Budescu
Rezerve: Buzbuchi, Queiros, Silva, Popescu, Borgnino, Sali, Grigoryan, Rivaldinho, Gustavo
Antrenor: Gheorghe Hagi

U Cluj: Iliev – Oancea, Masoero (46, Miron), Mitrea, Chipciu – Grobry (77, Manu), Bic – Câmpanu (60, Simion), Nistor, I.Stoica – D. Popa (60, V. Gheorghe)
Rezerve: Gorcea, Miron, V. Gheorghe, Manu, Silaghi, Simion, Peteleu, Filip, Ilie
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Arbitru: Istvan Kovacs (Carei) / A1: Vasile Marinescu (Bucureşti) / A2: Ovidiu Artene (Vaslui) / Arbitru VAR: Cătălin Popa (Pitești) /  Arbitru VAR: Mircea Grigoriu (București) / R1: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe)
Observator arbitri: Adrian Vidan (București)