Superliga// Runda a 13-a// VIDEO REZUMAT// FC Hermannstadt – Dinamo 4-0 (2-0)// Dresaj canin la Sibiu!

Ovidiu Burcă nu a reușit nici în această pauză competițională (n.red. a doua de la începutul sezonului!) să-și facă echipa să joace. Dinamo a suferit a 5-a înfrângere în ultimele 6 partide și nu se întrevăd semne de redresare, având cea mai slabă apărare și cel mai slab atac.

Statistica partidei// Posesia: 37%-63%; Șuturi pe poartă: 7-2; Șuturi la poartă: 3-2; Cornere: 2-4; Cartonașe galbene: 2-2

CRONICA LIVE

Fluier final.

Minutul 90+1 – GOOOOLL FC HERMANNSTADT – Umilință totală. Alhassan îi face pe Amzăr și Ilic să se încurce unul pe altul și finalizează cu un șut puternic la colțul scurt.

Minutul 87 – G. Iancu înscrie cu capul, însă golul este anulat pentru offsaid.

Minutul 78 – Ghezali șutează în plasa laterală.

Acesta ar putea fi ultimul meci al lui Ovidiu Burcă pe banca lui Dinamo!

Minutul 53 – GOOOOLL FC HERMANNSTADT – Defensiva lui Dinamo este o glumă proastă! Balaure înscrie din interiorul careului, mingea fiind deviată de Homawoo.

foto// playsport.ro

Minutul 46 – Gabi Iancu l-a schimbat pe Neguț.

Minutul 33 – Burcă îl introduce pe Denis Politic.

Minutul 19// GOOOLL FC HERMANNSTADT – Jipa se trezește cu mingea în fața lui și șutează puternic, din unghi, sub transversală.

Minutul 5 – GOOOOLL FC HERMANNSTADT – Neguț profită de o eroare în defensiva dinamovistă și înscrie din interiorul careului.

Minutul 2 – Gregorio reia în poartă mingea venită din bara lateral stânga sibiană, însă acesta se aflat în poziție de offsaid. Golul a fost analizat din cabina VAR!

4 august 2023, Universitatea Craiova – FC Hermannstadt 1-0: a fost ultima înfrângere suferită de sibieni în campionat. Au urmat pe prima scenă o victorie şi șapte rezultate de egalitate.

Dinamo este fără succes în precedentele șase jocuri disputate în SuperLiga României, interval în care a scos doar două puncte.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de nouă ori în principala competiţie internă, de cinci ori s-au impus bucureştenii, un joc a fost câştigat de sibieni, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate.

Schimbările vor fi notate în caseta tehnică.

ECHIPELE de START:

Hermannstadt: Căbuz – Butean, V. Găman, I. Stoica (72, Bejan), P. Medina – Jipa, Mino Sota (65, Biceanu), Alhassan, Balaure (A. Oroian) – Neguț (46, G. Iancu), D. Paraschiv
Rezerve: V. Muțiu, Bejan, P. Petrescu, G. Iancu, Murgia, Bucuroiu, Biceanu, Oroian, Fonseca
Antrenor: Marius Măldărășanu

Dinamo: Golubovic – Cr. Costin, Lucas Alves, Homawoo, Amzăr – N. Roșu (59, Iglesias), Larrucea (33, D. Politic), Bena, Ilic – Gregorio (70, Ghezali), Abdallah (59, Bani)
Rezerve: Began, I. Roșu, D. Iglesias, Politic, Bani, Patriche, R. Grigore, Ghezali, Irimia
Antrenor: Ovidiu Burcă