SuperLiga – Runda a 14-a/ FC Hermannstadt vs Dinamo 0-2/ Boateng înscrie și pune capăt meciului!

SE JOACĂ ACUM!

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 12 ori, de trei ori a câştigat FC Hermannstadt, de şase ori s-a impus gruparea bucureşteană, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate.

Cea mai recentă dispută directă din Superligă: 17 martie 2024, FC Hermannstadt – Dinamo 3-0, goluri marcate de Ianis Stoica, Raul Opruţ şi Daniel Neguţ.

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 88 – GOOOLL DINAMO – Cîrjan îi pasează lui Boateng și fundașul central al lui Dinaamo înscrie pentru 2-0, după ce îl driblează pe Căbuz.

Minutul 86 – Sibienii execută două cornere consecutive, însă defensiva lui Dinamo se descurcă.

Minutul 81 – Dinamo a făcut pasul în față și este tot mai prezentă în preajma careului de 16 metri sibian.

Minutul 73 – Opruț primește îngrijiri mecicale în afara terenului. Este plin de sânge în zona arcadei ochiului drept!

Minutul 72 – Abdallah, extrem de discret în acest meci, șutează de la 18 metri peste poarta lui Căbuz.

Minutul 69 – Sergiu Buș șutează cu stângul și Golubovic reține. Dinamo a uitat să mai atace și trăiește periculos. Corner pentru echipa sibiană.

Minutul 57 – Chițu ezită în zona careului mic și Dinamo scapă fără gol. Hermannstadt a început să devină tot mai periculoasă!

Minutul 55 – Cu spatele la poartă, Găman reia peste poarta lui Dinamo, de la 7 metri. Ocazie mare pentru Hermannstadt.

Minutul 50 – La partidă asistă 6.511 de spectatori, dintre care peste 4.000 sunt fani dinamoviști!

Minutul 47 – Dinamo se arată în atac și beneficiază de un corner.

Minutul 46 – A fost reluată partida și Hermannstadt execută prima lovitură de la colțul terenului. La pauză, Măldărășanu a efectuat două modificări. Vezi caseta tehnică.

Minutul 46 – Zeljko Kopic, eliminat de arbitrul Rareș Vidican, nu va o va conduce pe Dinamo în meciul de cupă cu FCSB!

Minutul 45+4 – Final de primă repriză.

Minutul 45 – Prima repriză a fost prelungită cu 4 minute.

Minutul 42 – Sibienii execută cel de-al treilea corner și fundașul dreapta Sivis trimite în aut. Kopic comunică prin telefon cu Florentin Petre!

Minutul 35 – Zeljko Kopic primește cartonașul roșu și este trimis în tribună!

Minutul 32 – GOOOLL DINAMO – Selmani transformă penalty-ul!

Minutul 30 – Penalty pentru Dinamo!

Minutul 28 – Fază fierbinte în careul sibian. Cîrjan este agățat de Selimovic și dinamoviștii solicită penalty. Arbitrul rareș Vidican este chemat la monitorul VAR!

Foto – ultras24.ro – captură video

Minutul 27 – Se anunță o schimbare la Dinamo! Milanov este accidentat și va fi înlocuit cu Bani.

Minutul 26 – Zeljko Kopic, tehnicianul lui Dinamo, este avertizat cu cartonașul galben, pentru proteste moderate.

Minutul 22 – Dinamoviștii au început să țină de minge, însă se apropie cu greutate de careul echipei sibiene.

Minutul 15 – Ultrașii lui Dinamo cântă neîncetat și domină cu autoritate fondul sonor. Nu e deloc plăcut să fii fanul echipei sibiene!

Minutul 14 – Milanov șutează din marginea careului, însă mingea trece peste poarta lui Căbuz.

Minutul 10 – Abdallah trimite cu capul la poarta sibiană. Hermannstadt revine în atac și executa a doua lovitură de la colțul terenului.

Minutul 6 – Sibienii execută primul corner și Buș ezită la centrarea lui R. Deaconu.

Minutul 5 – Golubovic reține mingea șutată de Nana Antwi.

Minutul 1 – A început partida. Dinamo este susținută la Sibiu de aproximativ 4.500 de suporteri!

HERMANNSTADT: Căbuz 6 – Antwi 5, V. Găman 5, Selimovic 4, Goncalves 4,5 – Biceanu 4,5 (67, D. Iancu 4,5), Murgia 5 – Oroian 4,5 (46, Neguț), R. Deaconu 5 (46, Chițu), I. Stoica 6 – Sg. Buș 4,5 (90+2, R. Popescu)

Rezerve: Muțiu, I. Pop, Căpușă, Bejan, Ionuț Stoica, Dr. Iancu, Neguț, R. Popescu, Chițu, Gândilă, Al. Luca
Antrenor: Marius Măldărășanu

DINAMO: Golubovic 6 – Sivis 5,5 (76, Costin), Boateng 6,5, Homawoo 6,5, Opruț 6 – Olsen 5,5, Gnahore 6,5, Cîrjan 7 (90+1, Mărginean) – Milanov 5 (30, Bani 4,5), Selmani 6 (90+1, Neagu), Abdallah 4,5

Rezerve: Al. Roșca, Pașcalău, Licsandru, Soro, Bordușanu, P. Neagu, A. Bani, Patriche, Caragea, Luna, Mărginean, Cr. Costin
Antrenor: Zeljko Kopic

Arbitru: George Rareș Vidican (Satu Mare)/ A1: Daniel Mitruți (Craiova)/ A2: Alexandru Ioan Corb (Satu Mare)/ Arbitru VAR: Sorin Costreie (Voluntari – Ilfov)/ Arbitru AVAR: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe)/ R1: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea)

PROGRAMUL și REZULTATELE ETAPEI a 14-a/ 25-28 octombrie

Vineri, 25 octombrie

CFR 1907 Cluj – Sepsi OSK Sf. Gheorghe 3-3 (0-1)/ Au marcat :Kamara (52). Postolachi (86, 90+3) – M. Coman (37), Ciobotariu (55), Fl. Ștefan (84)

Sâmbătă, 26 octombrie

UTA Arad – Gloria Buzău 1-0 (1-0)/ A marcat: Diego Scheda (30 – autogol)

Petrolul Ploiești – Politehnica Iași 3-1 (1-1)/ Au marcat: Grozav (25), Tudorie (53), M. Bratu (89) – Bordeianu (20)