Connect with us

Fotbal Intern

Superliga// Runda a 14-a// REZUMAT VIDEO// Oțelul – Hermannstadt 1-1 (0-0)// Remiză stabilită printr-un autogol și un penalty transformat în minutul 89

Doar la egalitate se putea termina acest meci între Oțelul Galați și FC Hermannstadt, trupa lui Dorinel Munteanu conducând în clasamentul remizelor cu 9 la 7.

Rezultatul de egalitate consființit printr-un autogol marcat de Lovric (Oțelul) și un penalty transformat de A. Pop, în minutul 89, este just.

În prima repriză, Dorinel Munteanu i-a propus lui Marius Măldărășanu un fotbal încâlcit, cu mingi aruncate la bătaie din aproape toate zonele terenului. A rezultat o țurcă perfectă – bine antrenată de brigadierii gălățeni – imposibil de gestionat de tehnicii Alhassan, Balaure, Paraschiv și Iancu.

Chinul de-a îmblânzirea balonului a continuat și-n partea secundă, însă cu mici reușite.

Hermannstadt a deschis scorul în minutul 70, Lovric înscriindu-și în propria poartă. Silit de scor, Dorinel Munteanu a jucat finalul cu doi atacanți, iat în minutul 86, la o fază în careul sibian, Sebastian Colțescu a dictat penalty. Reluările nu confirmă că ar fi fost un contact evident între portarul Căbuz și atacantul Cârjan.

Penalty-ul a fost transformat de A.Pop și țurca s-a încheiat la egalitate!

Arbitrul Sebastian Colțescu nu a acordat niciun cartonaș galben.

Statistica partidei// Posesia: 60% – 40%; Șuturi pe poartă: 2-1; Șuturi pe lângă poartă: 5 – 2; Cornere: 7 – 2

18 jucători dintre cei utilizaţi de Dorinel Munteanu au debutat pe prima scenă în ediţia curentă, gruparea gălăţeană fiind lideră la acest capitol.

O victorie (1-0 cu Dinamo), patru remize şi două înfrângeri (0-2 cu FCSB, 0-1 cu Farul) este palmaresul gălăţenilor pe teren propriu în ediţia curentă.

9.932 spectatori / meci este media înregistrată de Oţelul în cele șapte partide disputate acasă în campionatul curent, cu aproape 2.900 peste media consemnată la finele sezonului când gruparea moldavă a cucerit titlul (2010-2011 – 7.059 spectatori / meci).

Sibienii sunt fără victorie în ultimele cinci deplasări din SuperLiga României, interval în care au înregistrat patru rezultate de egalitate şi o partidă pierdută (0-1 cu Universitatea Craiova).

O NOUĂ RUBRICĂ pe ULTRAS24.ro

Cele două echipe se vor duela pentru întâia oară în principala competiţie internă. Tot o confruntare în premieră va fi şi la nivelul băncilor tehnice, cea dintre Dorinel Munteanu (235 jocuri în campionat) şi Marius Măldărăşanu (59 partide pe prima scenă).

ECHIPELE de START

Oțelul Galați: Dur-Bozoancă – Latouchent, Cisse (46, Zivulic), Lovric, Miguel Gomes – Cisotti, Ariel Lopez (77, A. Pop), Teles (46, Jardan) – Bodișteanu (21, Tănasă), Fatai (71, Cîrjan), Maciel
Rezerve: Stoian, Cîrjan, Jardan, Adăscăliței, Zivulic, Tănasă, Pop, Ghiocel, Rus
Antrenor: Dorinel Munteanu

FC Hermannstadt: Căbuz – Medina, Găman, Bejan, Butean – Jipa (81, Bucuroiu), Mino, Alhassan (69, Biceanu), Balaure – Iancu (69, Neguț), Paraschiv (81, I. Stoica)
Rezerve: Muțiu, Stoica, Murgia, Biceanu, Neguț, Oroian, Bucuroiu, Fonseca
Antrenor: Marius Măldărășanu

Arbitru: Colţescu Sebastian (Bucureşti) / A1: Mitruţi Daniel (Craiova), A2: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ)// Arbitru VAR: Andrei Florin (Târgu Mureş), Arbitru asistent VAR: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava)