SuperLiga – Runda a 5-a// Live – Petrolul vs „U” Cluj 0-0/ Rezumat Video/ Egal acceptabil pentru ambele echipe

Ioan Ovidiu Sabău și-a dus echipa la Ploiești pentru un punct și se întoarce acasă cu obiectivul îndeplinit, dar a avut mare noroc în minutul 90+6, când Bratu și-a bătut joc de un contraatac purtat în superioritate numerică.

Petrolul și U Cluj au terminat la egalitate, scor 0-0, în cadrul etapei a 5-a din SuperLigă. În prima repriză, ambele echipe au ratat două imense ocazii de gol. În minutul 16, Gertmonas a respins în corner șutul lui Denis Radu, iar Thiam, în minutul 27, din 8 metri, l-a luat la țintă pe Zima.

În partea secundă, jucătorii au părut afectați de caniculă, deși antrenorii au recurs la schimbări. Ocaziile la cele două porți au apărut după minutul 90, Petrolul irosind două, în timp ce „U” Cluj una, prin Iulian Cristea.

Petrolul a acumulat 6 puncte și ocupă poziția a 8-a îîn clasament, în timp ce Universitatea Cluj rămâne provizoriu pe locul 3, cu 9 puncte și fără meci pierdut.

Vezi Cronica Live + Rezumatul Video!

Foto arhivă – Petrolul vs „U” Cluj – superbet.ro

PETROLUL vs U CLUJ 0-0

Statistica partidei// Posesia: 46%-54%; Șuturi pe poartă: 3-2; Șuturi pe lângă poartă: 4-4; Cornere: 6-2; Cartonașe galbene: 0-2

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+6 – Bratu centrează cu ochii închiși și partida se încheie la egalitate.

Minutul 90+1 – Pe contraatac, „U” Cluj obține un corner. Zima respinge peste poartă capul lui Iulian Cristea.

Minutul 90 – Asediu la poarta clujenilor. Gertmonas respinge în corner o lovitură de cap deviată de un alt jucător al Petrolului.

Minutul 88 – Silaghi greșește pasa și Universitatea pierde o bună ocazie de a schimba cursul jocului.

Minutul 80 – Corner pentru Petrolul. Atacul ploieștenilor a continuat și Huja a reluat cu capul peste poarta Gertmonas.

Minutul 78 – Masoero a respins o minge și s-a accidentat. Este schimbat de Mitrea.

Minutul 70 – Petrolul a început să dețină posesia balonului.

Minutul 68 – Schimbări în ambele echipe. Vezi caseta tehnică.

Minutul 59 – Dublă modificare la Petrolul. Vezi caseta tehnică.

Minutul 53 – Universitatea Cluj pare mai prezentă în joc. însă nu reușește să-și creeze ocazii la poarta Petrolului.

Minutul 46 – Blănuță a rămas la vestiare. În locul atacantului a intrat Silaghi.

foto – ultras24.ro/ Petrolul vs U Cluj/ captură video – Digi Sport

Minutul 45+4 – Final de primă repriză.

Minutul 45 – Repriza a fost prelungită cu 4 minute.

Minutul 42 – Chipciu recupereză, dar Nistor strică atacul cu o pasă imprecisă.

Minutul 36 – Petrolul a executat două cornere, însă fără niciun efect pe tabela de marcaj.

Minutul 27 – Thiam șutează în brațele lui Zima, din 8 metri. Uriașă ocazia echipei clujene.

Minutul 25 – Universitatea Cluj a echilibrat disputa și în ultimele minute s-a jucat în preajma careului ploieștean.

Minutul 16 – Ocazie imensă a Petrolului, prin Denis Radu. Portarul clujenilor a respins peste poartă șutul tânărului jucător ploieștean.

Minutul 10 – Chipciu gafează și Grozav nu profită de ocazia ivită.

PETROLUL: Zima – Ricardinho 5,5, Papp 6, Huja 6, L. Dumitriu 5,5 – Jyry 6, Keita 6 – D. Radu 5 (68, Bratu 5), Hanca 5 (58, Fabricio Santos 5), Grozav 5 – Tudorie 4,5 (58, Bempah 4,5)

Rezerve: Bălbărău, Eșanu, Stănică, Mateiu, Bratu, Rădulescu, Tolea, Boțogan, D. Ilie, Fabricio Santos, Bempah
Antrenor Mehmet Topal

„U” CLUJ: Gertmonas 6 – Boboc 5,5, Masoero 6 (78, Mitrea), I. Cristea 6, Chipciu 5 – Ov. Popescu 6, Bic 5 (68, Simion 5,5) – Rață 5 (78, Oancea), Nistor 4,5 – Thiam 4,5 (68, Bettaieb 4,5), Blănuță 4,5(46, R. Silaghi 4,5)

Rezerve: Gorcea, Oancea, B. Mitrea, G. Simion, Codrea, Silaghi, Moraru, Lasure, Tchassem, Bettaieb
Antrenor Ioan Ovidiu Sabău

Arbitru: Bogdan Dumitrache (București)/ A1. Radu Ghinguleac (București, A2. Ionuț Neacșu (București)/ Arbitru VAR: Cătălin Popa (Pitești)/ Arbitru AVAR: Viorel Flueran (Craiova)

PROGRAM și REZULTATE – RUNDA 5

Vineri, 9 august

FCSB (5 puncte) – Farul Constanța 3-2 (4 p.) (1-2)/ Au marcat: Ștefănescu (42), Olaru (87, 90+4 – penalty) – I. Vînă (5), Grigoryan (43)

Sâmbătă, 10 august

FC Hermanstadt (5 p.) – FC Botoșani (3 p.) 2-1 (0-1)/ Au marcat: Ianis Stoica (79), Neguț (90+2 – penalty) – Șeroni (45+3)

UTA Arad (6 p.) –  Oțelul Galați (11 p.) 1-1 (0-1)/Au marcat: Joao Pedro (90+7 – penalty) – Juric (13)

FC Buzău (5 p.)– FC Rapid 1923 (4 p.) 1-1 (0-1)/ Au marcat: Budescu (77 – penalty) – Papeau (10)

Duminică, 11 august

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (8 p.) – Universitatea Craiova (11 p.) 1-2  (0-1)/ Au marcat: Debeljuh (69)  – Mitriță (32, 82)

CFR 1907 Cluj – Unirea Slobozia 3-0 (1-0)/ Au marcat: L. Munteabu (38, 64), Păun (52)