SuperLiga – Runda a 6-a// FC Botoșani vs UTA 1-0/ Rezumat Video/ Botoșani câștigă, dar nu convinge! Atacanții UTA-ei s-au întrecut în ratări!

FC Botoșani a învins-o pe UTA, scor 1-0, în cadrul etapei a 6-a din SuperLiga, într-o partidă cu ocazii clare de gol devenite ratări monumentale ale jucătorilor UTA-ei. Vezi Rezumatul Meciului!

Unicul gol al meciului a fost marcat de fundașul central Sadiku, în minutul 80, introdus cu cinci minute mai devreme în locul argentinianului Matricardi. În prima repriză, Enzo Lopez a lovit transversala, iar în partea secundă Șeroni a trimis mingea în bara lateral stânga a excelentului portar Popa, împrumutat de UTA la FCU Craiova.

Echipa din nordul Moldovei a obținut a doua victorie din acest sezon, însă mai are de disputat restanța de pe propriul teren cu FCSB, și cu cele 6 puncte a urcat provizoriu pe locul 8.

După înfrângerea din această seară, Mircea Rednic ar avea toate motivele din lume să-i țină pe bancă câteva etape pe flegmaticii Omondi, Ezekiel și Fabry.

Vezi Cronica Live + Rezumatul Video!

FC BOTOȘANI vs UTA 1-0 (0-0)

A marcat: Sadiku (80)

Statistici partidă// Posesia: 49%-51%; Șuturi pe poartă: 3-3; Șuturi pe lângă poartă: 14-4; Cornere: 7-2; Cartonașe galbene: 4-3

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+8 – Partida se încheie cu ocazia lui Omondi, al cărui șut a trecut la o palmă de poarta echipei moldovene.

Minutul 90+7 – Este rândul lui Chică-Roșă să rateze singur cu portarul Popa!

Minutul 90 – Șapte (7) minute adiționale pentru repriza secundă.

Minutul 80 – GOOOLL FC BOTOȘANI – Sadiku înscrie printr-un șut din interiorul careului mic, după ce mingea lovită cu capul de Miron a ricoșat din picioarele lui Kaprof.

Minutul 78 – Râpă îl deposedează pe Bodișteanu și Florescu execută o nouă lovitură de la colțul terenului.

Minutul 65 – Omondi și Ezekiel îl exasperează pe Mircea Rednic. Cei doi își mai trec în cont o ocazie.

Minutul 63 – Corner pentru Botoșani și după o îmbulzeală în careul arădean, mingea este trimisă de Șeroni în bară!

Minutul 60 – Ezekiel pasează cu ccălcâiul și Fabry șutează în brațele leui Kukic. Festival de ratări la poarta Botoșaniului!

Minutul 55 – Dubla ocazie UTA, prin Omondi și Ezekiel. Rar vezi asemenea ratări într-un interval de 10 secunde!

Minutul 49 – La partidă asistă 3.421 de spectatori!

Minutul 47 – Popa intervine decisiv la picioarele lui Enzo lopez și reține mingea.

Minutul 46 – Partida a fost reluată. Nicio modificare în cele două echipe.

Minutul 45+2 – Enzo Lopez lovește transversala UTA-ei, cu un șut de la aproximativ 22 de metri!

Minutul 45 – Prima repriză a fost prelungită cu 4 minute.

Minutul 42 – Șutul lui Bodișteanu este blocat de Conte. Corner pentru Botoșani și Matricardi trimite din 4 metri peste poarta lui Popa. Imensă ocazia echipei gazdă.

Minutul 36 – Arbitrul Moroiță le refuză arădenilor o lovitură de la colțul terenului!

Minutul 32 – UTA se joacă cu ocaziile! Mingea șutată de Omondi, la colțul lung, din interiorul careului, a trecut la două palme de poarta lui Kukic!

Minutul 30 – Arbitrul Moroiță trece cu vederea atacul brutal comis de Țigănașu asupra lui Râpâ. Jucătorul Botoșaniului scapă fără avertisment!

Minutul 24 – FC Botoșani a revenit în atac și Bodișteanu a obținut un corner. Ciobotariu i-a cerut extremei să treacă pe flancul drept, după ce a început partida ca extremă stânga.

Minutul 17 – Trif își bate joc de un contraatac, centrarea acestuia în fața porții fiind prea puternică pentru Ezekiel, aflat singur cu portarul Kukic. O șansă mare pentru UTA!

Minutul 16 – Conte îl blochează pe Conte și Popa reține.

Minutul 14 – UTA execută un corner și Kukic respinge mingea centrată de Cîmpanu.

Minutul 10 – Partida are un ritm bun, însă atacurile nu au cursivitate.

Minutul 2 – Liviu Ciobotariu a decis să-i titularizeze pe Kukic, Fulop, Enzo Lopez și Matricardi, transferat în urmă cu câteva zile. De partea cealaltă, remarcăm titularizarea lui Cîmpanu.

FC BOTOȘANI: Kukic 7 – Salomon 4,5, Miron 4,5, Șeroni 4,5, Țigănașu 5 (75, Pavlovic)– Matricardi 5 (75, Sadiku 5,5), Caputa 5,5 – Bodișteanu 6,5, Florescu 5,5 (87, Celea), Fulop 4 (60, Chică-Roșă 5) – Lopez 5 (60, Kaprof 5)

Rezerve: Pap, Sadiku, David, Petro, Celea, Mouaddib, Kaprof, Pavlovic, Romano, Chică-Roșă, Santos da Silva, Pănoiu
Antrenor: Liviu Ciobotariu

UTA: Popa 7 – Râpă 5,5 (85, Mabea), Conte 5,5, Benga 5,5, Trif 5,5 – Machado 5 (51, Mihai 5, 90+2, stanciu)), Van Durmen 6, Fabry 4,5 – Cîmpanu 4,5 (51, Costache 5,5), Ezekiel 4,5 (85, R. Cristea), Omondi 4.5

Rezerve: Popescu, Borcea, Mihai, Stanciu, Iurasciuc, Costache, Mabea, Dozi, V. Cristea
Antrenor: Mircea Rednic

PROGRAMUL și REZULTATELE RUNDEI a 6-a

La cererea clubului CFR 1907 Cluj, partida Oțelul Galați – CFR 1907 Cluj a fost amânată la o dată care va stabilită ulterior.

Vineri, 16 august

Unirea Slobozia (5 p.) – Petrolul Ploiești (9 p.) 1-2 (1-1)/ Au marcat: Gele (29) – M. Rădulescu (40), Tudorie (77)

Universitatea Craiova (14 p.) – Gloria Buzău (5 p.) 5-1 (2-0)/ Au marcat: Maldonado (35), Bană (45), Mitriță (63), Mekvabishvili (73), Căpățînă (84) – Budescu (67)