SuperLiga – Runda a 6-a// Rapid vs Dinamo 1-1/ Rezumat Video/ Dinamo pune umărul la demiterea lui Neil Lennon!

Incredibil! Rapid rămâne singura echipă din SuperLiga fără victorie, după ce a terminat la egalitate cu Dinamo, scor 1-1 (0-0), pe SUPERBET Giulești, în cadrul etapei a șasea.

După o primă repriză echilibrată, cu puține ocazii de gol, însă dominată teriorial de Rapid, al doilea mitan a fost plin de evenimente.

În minutul 53, Petrila a deschis scorul din penalty – Boateng a jucat mingea cu mâna în suprafața de pedeapsă – și meciul s-a aprins instantaneu.

O busculadă produsă la banca de rezerve a Rapidului a îndârjit-o și mai tare pe Dinamo, care a decis să părăsească tranșeele pentru o ofensivă totală, dar care ar fi putut să o coste. Petrila a fost blocat în ultimul moment de Golubovic.

Apoi, la faza imediat următoare, minutul 75, Selmani a fost faultat în careu și arbitrul Iulian Dima a dictat penalty, dar tot în urma sesizării arbitrului VAR Cătălin Popa. Selmani a înscris și „haita” lui Zeljko Kopic a părăsit Giuleștiul mulțumită cu punctul obținut!

Foto – ultras24.ro – Gol Selmani, din penalty – captură video

RAPID vs DINAMO 1-1 (0-0)

Au marcat Petrila (53 – penalty) – Selmani (79 – penalty)

Statistici partidă// Posesia: 47%-53%; Șuturi pe poartă: 3-4; Șuturi pe lângă poartă: 5-6; Cornere: 1-3; Cartonașe galbene: 5-4

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+8 – Final de meci.

Minutul 90 – Repriza a doua a fost prelungită cu 7 minute!

Minutul 86 – Bani recuperează și apoi este faultat din spate de Borza. Bun jocul lui Bani în această seară. Borza a încasat cartonașul galben.

Minutul 79 – GOOOLL DINAMO – Selmani înscrie din penalty și este 1-1!

Minutul 78 – Penalty pentru Dinamo!

Minutul 75 – Selmani este tras de tricou în suprafața de pedeapsă. Ignat este autorul faultului.

Minutul 67 – Schimbări la Dinamo. Vezi caseta tehnică.

Minutul 57 – Busculadă în zona băncii lui Rapid. Sivis, fundașul dreapta a lui Dinamo, se alege cu tricoul rupt, după ce jucătorii Rapidului, cu Săpunaru în frunte, l-au împiedicat să intre în posesia mingii ieșită în aut.

Foto – ultras24.ro – Busculadă în dreptul băncii de rezerve a Rapid – captură video

Minutul 56 – Selmani șuteză în picioarele lui Siegrist. Ocazie mare a lui Dinamo!

Minutul 53 – GOOOLL RAPID – Petrila transformă penalty-ul obținuut de Gojkovic. Penalty-ul ar fi fost dictat pentru henț!?!

Foto – ultras 24.ro – Bucuria jucătorilor rapidiști – captură video

Minutul 52 – Penalty pentru Rapid!

Minutul 49 – Rapid solicită penalty la căderea în careu a lui Gojkovic! Iulian Călin este chemat la monitorul VAR.

Minutul 46 – Partida a fost reluată. Schimbare la Rapid. Rareș Pop i-a luat locul francezului Papeau.

Minutul 45+3 – Este pauză în Giulești.

Minutul 44 – Gojkovic lovește bara, după un aut executat rapid de Borza, la care Boateng nu a avut replică.

Minutul 43 – Braun respinge din fața porții goale și Dinamo beneficiază de un corner.

Minutul 36 – Dinamo își trece în cont prima ocazie de gol. Mingea a circulat pe traseul Cîrjan – Sivis, însă centrarea fundașului francez a fost reluată defectuos de Selmani.

Minutul 33 – Petrila a luat o acțiune pe cont propriu și a încheiat-o printr-un șut de la aproximativ 20 de metri, dar mingea nu a prins spațiul porții dinamoviste.

Minutul 32 – Fază fierbinte în careul gazdelor, care a mai animat puțin partida.

Minutul 20 – Rapid are 55% posesie.

Minutul 18 – Un contraatac inițiat de Selmani și continuat de Bani este stricat de Cîrjan.

Minutul 14 – Primul șut pe spațiul porții îi aparține lui Dinamo, prin Selmani.

Minutul 6 – Golubovic gafează, însă defensiva lui Dinamo se repliază la timp și Rapid execută un corner.

Miutul 3 – Corner pentru Dinamo, care reușește să se mențină în ofensivă de la începutul meciului.

Minutul 2 – Mendes îl faultează pe dinamovistul Milanov și este este avertizat cu cartonașul galben.

Minutul 1 – A început derby-ul.

RAPID: Siegrist 6 – Braun 5,5, Pașcanu 6 (90+3, Iacob), Ignat 5, Borza 6 – Kait 6, Mendes 6 (75, Oaidă 5,5) – Papeau 4,5 (46, R. Pop 5,5), Gojkovic 6,5 (85, El Sawy), Petrila 6,5 – Jambor 4,5 (75, Burmaz 5)

Rezerve: Aioani, Săpunaru, Blazek, Manea, Oaidă, Burmaz, Hasani, Pop, Micovschi, El Sawy, Iacob
Antrenor: Neil Lennon

DINAMO: Golubovic 6 – Sivis 6 (67, C. Costin 6), Boateng 4,5, Homawoo 5,5, Opruț 6 – Milanov 5,5 (67, A. Caragea 5,5), Gnahore 6, Cîrjan 6 (89, Licsandru) – Bani 6,5 (90+7, Patriche), Selmani 6,5, Abdallah 6

Rezerve: Ailesei, Al. Stoian, Pașcalău, Licsandru, Bordușanu, Patriche, Caragea, D. Irimia, Rotund, An. Florescu, Costin
Antrenor: Zeljko Kopic

Arbitru: Călin Iulian/ A1: Marica Mihai Marius, A2: Neacşu George Florin/ Arbitru VAR: Popa Cătălin/ Asistent VAR: Popescu Adrian

PROGRAMUL și REZULTATELE RUNDEI a 6-a

La cererea clubului CFR 1907 Cluj, partida Oțelul Galați – CFR 1907 Cluj a fost amânată la o dată care va stabilită ulterior.

Vineri, 16 august

Unirea Slobozia (5 p.) – Petrolul Ploiești (9 p.) 1-2 (1-1)/ Au marcat: Gele (29) – M. Rădulescu (40), Tudorie (77)

Universitatea Craiova (14 p.) – Gloria Buzău (5 p.) 5-1 (2-0)/ Au marcat: Maldonado (35), Bană (45), Mitriță (63), Mekvabishvili (73), Căpățînă (84) – Budescu (67)

FC Botoșani (6 p.) – UTA Arad (6 p.) 1-0 (0-0)/ A marcat: Sadiku (80)

FCSB (5 p.) – Poli Iași (7 p.) 0-1 (0-1)/ A marcat: Bordeianu (27)

FC Rapid 1923 (5 p.) – Dinamo (9 p.) 1-1 (0-0)/ Au marcat: Petrila (53 – penalty) – Selmani (79 – penalty)