Fotbal Intern

SuperLiga – Runda a 6-a// LIVE – „U” Cluj vs Sepsi 3-0/ Rezumat Video+Goluri/ Victorie spectaculoasă obținută de fotbaliștii lui „U”!

Published on

Pe „Cluj Arena”, în etapa a 6-a, Universitatea Cluj a descălțat-o pe Sepsi, scor 3-0, și a urcat pe locul doi, cu 12 puncte, golaveraj 10-4. Oțelul Galați, ocupanta locului trei, 11 puncte, are un meci amânat, cel cu CFR din această  rundă.

Tehnicianul german al celor de la Sepsi a căzut ca un amator în capcana întinsă de Neluțu Sabău.

„Principalul” Universității a optat pentru o linie mediană cu doi închizători de profesie – Simion și Codrea – Ovidiu Bic primind o mai mare libertate de acțiune pe flancul stâng, iar Nistor permisiunea de a juca cât mai aproape de Thiam și Blănuță.

În prima repriză, Sepsi a dominat teritorial, de unde și posesia de 62% înregistrată până în minutul 35, însă ocaziile le-au aparținut clujenilor, prin Thiam și Blănuță, pe contraatacuri purtate pe flancul drept.

În minutul 38, Thiam – servit inteligent de Ovidiu Bic – a rupt poarta apărată de Dinu Moldovan, înlocuitorul lui Niczuly, scos din lot de Bernd Storck.

Partea secundă i-a aparținut în totalitate lui „U” , care a alergat și patinat în voie (n.red. suprafața de joc a fost extrem de moale și alunecoasă) spre poarta celor de la Sepsi, Blănuță semnând „dubla” în urma asisturilor venite de la Thiam și Ovidiu Bic, aflat la al 200-lea meci în prima ligă.

Meciul din această seară de pe Cluj Arena a însemnat și debutul lui Leonard Matei Moraru în SuperLiga, în tricoul lui „U”!

Vezi Cronica Live + Video Goluri + Rezumat Video!

Foto HMR – ultras24.ro

„U” CLUJ vs SEPSI 3-0 (1-0)

Au marcat: Thiam (38), Blănuță (58, 70)

Statistici partidă// Posesia: 50%-50%; Șuturi pe poartă: 7-3; Șuturi pe lângă poartă: 4-5; Cornere: 1-1; Cartonașe galbene: 1-1

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+4 – Final de meci.

Minutul 90+2 – Dinu Moldovan respinge în lateral libera executată de Ovidiu Popescu!

Minutul 89 – Marius Coman lovește bara și Universitatea va câștiga fără gol primit.

Minutul 83 – Debut pentru Moraru în echipa Universității Cluj!

Minutul 81 – Dublă ocazie U Cluj, prin Chipciu și Blănuță!

Minutul 79 – Eveniment major: Ioan Ovidiu Sabău a fost avertizat cu cartonașul galben. Sebastian Colțescu poate fi mândru!

Minutul 73 – Lobul lui Rață lovește transversala!

Minutul 70 – GOOOLL „U” CLUJ – Bic îi subtilizează mingea lui Ciobotariu și îi pasează lui Blânuță, care pune latul pentru 3-0!

Minutul 69 – Dublă schimbare la „U” Cluj. Vezi caseta tehnică.

Minutul 58 – GOOOLL „U” CLUJ – Un contraatac inițiat de Dan Nistor și continuat de Thiam pe flancul stâng este transformat în gol de Vladislav Blănuță, din plonjon, cu capul, Impecabilă centrarea lui Thiam!

Minutul 57 – Bernd Storck, tehnicianul german al celor de la Sepsi, l-a schimbat pe Breij cu Marius Coman. Pe bancă a ajuns și Oteliță, înlocuit cu Oroian.

Minutul 51 – Blănuță obține un corner pentru Universitatea Cluj și masoero reia cu capul mult peste poarta oaspeților.

Minutul 46 – A fost reluat meciul. Vadim Rață l-a înlocuit pe Codrea. la un minut și jumătate de la intrarea pe teren, Rață a fost avertizat cu cartonașul galben.

Minutul 45+4 – Este pauză pe „Cluj Arena”.

Minutul 45+1 – Blănuță recuperează o minge în interiorul careului, dar șutul cu stângul nu cadrează spațiul porții echipei covăsnene. O altă ocazie importantă a echipei lui Neluțu Sabău.

Minutul 42 – O altă ocazie imensă irosită de echipa clujeană, centrarea lui Blănuță fiind respinsă din interiorul careului de 6 metri, după ce atacantul clujean a reușit să-l deposedeze pe F. Ștefan.

Minutul 38 – GOOOLL „U” CLUJ, GOOOLL MAMADOU THIAM – Șut puternic, din interiorul careului, la colțul lung și Universitatea Cluj se află în avantaj. Thiam s-a revanșat pentru ocazia ratată în minutul 9!

Minutul 32 – Schimbare la Sepsi. Fundașul central Kecskes, de care senegalezul Thiam a scăpat foarte ușor în minutul 9, a fost schimbat cu Bardea!

Foto – HMR/ U Cluj vs Sepsi

Minutul 22 – Sepsi deține posesia mingii și controlează cu autoritate mijlocul terenului.

Minutul 19 – Fază comică furnizată de doi jucători de la Sepsi, care nu s-au înțeles cine va executa o lovitură liberă de la aproximativ 20 metri, poziție centrală, ambii sărind peste minge! Apoi, executantul a țutat în colegul care se afla în fața zidului clujean!!!

Minutul 13 – Ciobotariu îl lovește pe Thiam cu genunchiul în spate și acesta se ridică cu greutate. În partida cu Rapid, fundașul lui Sepsi a avut un fault asemănător asupra lui Burmaz, atacantul rapidist fiind scos cu targa de pe teren!

Minutul 9 – Thiam este egoist, ratează și Sepsi scapă fără gol! Ocazie imensă irosită de atacantul Universității Cluj.

Minutul 2 – Sepsi execută primul corner din acest meci, de pe flancul drept.

Minutul 1 – A început partida.

Dinu Moldovan va apăra poarta lui Sepsi în meciul cu „U” Cluj. Roland Niczuly și Ninaj au fost scoși din lot de antrenorul german Bernd Storck!

Ioan Ovidiu Sabău i-a titularizat în linia mediană pe Simion și Codrea, alături de Ovidiu Bic și Dan Nistor. Ovidiu Popescu și Vadim Rață, titulari în toate partidele de până astăzi, sunt rezerve!

Acesta este meciul 200 pe prima scenaă fotbalistică din Roânia pentru mijlocașul clujean Ovidiu Bic!

„U” Cluj: Gertmonas 6,5 – Chipciu 6, I. Cristea 6,5, Masoero 6,5, Boboc 6,5 – Simion 6,5 (O. Popescu 6), Codrea 5 (46, Rață) – Thiam 7 (69, Mitrea 6), Nistor 6 (85, Bettaieb), Bic 7 – Blănuță 7 (83, Moraru)

Rezerve: Gorcea, Oancea, Van der Werff, Mitrea, Briz, O. Popescu, Rață, Silaghi, Moraru, Tchassem, Berto, Bettaieb
Antrenor Ioan Ovidiu Sabău

Sepsi: D. Moldovan 5 – Oteliță 4,5 (57, Oroian 4,5), Ciobotariu 5, Kecskes 4 (32, Bardea 4), F. Ștefan 4,5 – Kallaku 4,5 (74, Drăghiceanu 4), Alimi 4,5, Breij 4,5 (57, M. Coman 5), Siger 4,5 (75, K. Varga 4) – Debeljuh 4, Neskovic 4

Rezerve: Gyenge, Gedo, Bardea, Oroian, Mino Sota, Drăghiceanu, Hajdin, K. Varga, M. Coman
Antrenor Bernd Storck

Arbitru: Sebastian Colțescu (București)/ A1. Adrian Vornicu (Iași), A2. Romică Bîrdeș (Pitești)/ Arbitru VAR:  Marcel Bîrsan (București)/ Arbitru AVAR: Ciprian Danșa (Satu Mare)

PROGRAMUL și REZULTATELE RUNDEI a 6-a

La cererea clubului CFR 1907 Cluj, partida Oțelul Galați – CFR 1907 Cluj a fost amânată la o dată care va stabilită ulterior.

Vineri, 16 august

Unirea Slobozia (5 p.) – Petrolul Ploiești (9 p.) 1-2 (1-1)/ Au marcat: Gele (29) – M. Rădulescu (40), Tudorie (77)

Universitatea Craiova (14 p.) – Gloria Buzău (5 p.) 5-1 (2-0)/ Au marcat: Maldonado (35), Bană (45), Mitriță (63), Mekvabishvili (73), Căpățînă (84) – Budescu (67)

FC Botoșani (6 p.) – UTA Arad (6 p.) 1-0 (0-0)A marcat: Sadiku (80)

FCSB (5 p.) – Poli Iași (7 p.) 0-1 (0-1)/ A marcat: Bordeianu (27)

FC Rapid 1923 (5 p.) – Dinamo (9 p.) 1-1 (0-0)/ Au marcat: Petrila (53 – penalty) – Selmani (79 – penalty)

Universitatea Cluj (12 p.) – Sepsi OSK Sf. Gheorghe (8 p.) 3-0 (1-0)/ Au marcat:Thiam (38), Blănuță (58, 70)

Ora 22.00 Farul Constanța (4 p.) – FC Hermanstadt (5 p.)