SuperLiga – Runda a 6-a// Unirea Slobozia vs Petrolul 1-2/ Rezumat Video+Goluri/ Echipa lui Topal a început să joace fotbal. Slobozia – la a 3-a înfrângere consecutivă!

Petrolul Ploiești a învins-o pe Unirea Slobozia, scor 2-1, în prima partidă din cadrul rundei a 6-a din SuperLiga. Meciul, deosebit de spectaculos, cu numeroase faze de poartă și ocazii de gol la ambele porți, s-a jucat la Clinceni, unde echipa ialomițeană își dispută meciurile de acasă până la omologarea arenei din Slobozia.

După o suită de ratări „petroliste”, Slobozia lui Mihalcea a deschis scorul în minutul 29, prin Gele, dar a fost egalată până la pauză. Mihnea Rădulescu, under-ul lui Mehmet Topal, a încris spectaculos, din voleu, cu stângul.

În debutul actului secund, arbitrul Viorel Flueran a luat o decizie radicală: „roșu” pentru Gele, în urma disputei cu Papp.

Reduta ialomițeană a căzut în minutul 77, cu largul sprijin al fundașului stânga Șerbănică, fapt ce i-a permis lui Tudorie să înscrie primul gol în tricoul petrolului și, totodată, să-și adjudece dialogul cu portarul Rusu.

Ultimele minute s-au jucat exclusiv la poarta Petrolului, însă Zima și-a onorat cartea de vizită, prin două intervenții de mare efect.

Vezi Cronica Live + Video Goluri + Rezumat Video!

Foto – ultras 24.ro – Unirea Slobozia vs Petrolul – captură video/ Digi Sport

UNIREA SLOBOZIA vs PETROLUL 1-2 (1-1)

Au marcat: Gele (29) – M. Rădulescu (40), Tudorie (77)

Statistici partidă// Posesia: 40%-60%; Șuturi pe poartă: 4-6; Șuturi ppe lângă poartă: 5-3; Cornere: 6-5; Cartonașe galbene: 1-2; Eliminat: Gele (50 – cartonaș roșu direct)

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+8 – Final de meci.

Minutul 90 – Repriza a doua a fost prelungită cu 7 minute.

Minutul 87 – Medina șutează în diagonală și mingea trece puțin pe lângă poarta lui Zima.

Minutul 87 – Zima respinge mingea in extremis lovitura de cap a lui G. Lazăr.

Minutul 84 – Tehnicienii celor două echipe apelează la jucătorii de rezervă. Mihalcea forțează egalarea, iar Mehmet Topal îl schimbă pe Tudorie și întărește defensiva.

Minutul 77 – GOOOLL PETROLUL – Akosah-Bempah îl păcălește pe Șerbănică, centrează și Tudorie reia în poarta lui Rusu, din 3 metri. Tudorie și-a luat revanșa în fața bravului Rusu!

Minutul 70 – Continuă dialogul dintre portarul Rusu și atacantul Tudorie. Ultimul cuvânt îi aparține lui Rusu.

Minutul 68 – Dublă schimbare la Petrolul.

Minutul 65 – Ariel Lopez înscrie cu capul, dar golul este anulat la semnalizarea asistentului Cristian Ilinca, care a considerat că mingea centrată din corner a depășit linia de margine.

Minutul 60 – Modificare și în echipa ploieșteană. Mehmet Topal a trecut la o defensivă cu 3 fundași.

Minutul 57 – Corner pentru gazde.

Minutul 56 – Schimbări la Unirea Slobozia. Vezi caseta tehnică.

Minutul 50 – Arbitrul Viorel Flueran este chemat de George Găman, arbitrul VAR, la monitor, pentru a viziona înregistrarea unei dispute fără minge între Gele și Paul Papp. Flueran îl elimină pe Gele, atacantul Unirii Slobozia!

Minutul 47 – Antoche respinge din apropierea porții mingea trimisă de Tudorie.

Minutul 46 – Meciul a fost reluat. Nicio schimbare în cele două echipe.

Minutul 45+3 – Final de primă repriză.

Minutul 45 – Prima repriză a fost prelungită cu 3 minute.

Minutul 40 – GOOOLL PETROLUL – Mihnea Rădulescu reia elegant, din voleu, de la aproximativ 13 metri lateral dreapta, și Rusu se declară învins. Este 1-1!

Minutul 32 – Petrolul revine în atac și Rusu i se opune, din nou, lui Tudorie.

Minutul 29 – GOOOLL UNIREA SLOBOZIA – Gele profită de o gafă colectivă în defensiva ploieșteană și înscrie din zona careului mic!

Minutul 28 – Unirea Slobozia a echilibrat disputa și defensiva Petrolului a început să dea rateuri.

Minutul 27 – Gele, scăpat din marcaj, reia peste poartă din interiorul careului mic.

Minutul 25 – Camara, scăpat pe dreapta, șutează și Zima respinge în corner.

Minutul 23 – Dumitriu, înlocuitorul lui Țicu în flancul stâng, se opune unei acțiuni și gazdele execută primul corner.

Minutul 21 – Rusu respinge și cu ajutorul transversalei mingea trimisă de Tudorie, cu capul. Petrolul execută cea de-a treia lovitură de la colțul terenului.

Minutul 19 – Keita se complică in propria jumătate și Aganovic șutează slab, la colțul scurt, iar Zima reține. Ocazie mare pentru Unirea Slobozia.

Minutul 11 – Petrolul este încurajată de un grup numeros de suporteri.

Minutul 6 – O nouă ocazie importantă a Petrolului, la lovitura de cap a lui Grozav și respinsă peste transversală de portarul echipei ialomițene.

Minutul 5 – Rusu respinge în corner șutul finlandezului Jyry, de la aproximativ 17 metri, de pe loc.

UNIREA SLOBOZIA: Rusu 7 – Șerbănică 4,5 (84, Toma), Pospielov 5, Antoche 5, Medina 5 – Perianu 5 (65, F. Ilie 4,5), A. Lopez 5,5 (84, S. Pacionel) – Aganovic 5 (56, G. Lazăr 5), Purece 5 (56, Afalna 5), Camara 5 – Gele 3

Rezerve: Krell, Dorobanțu, I. Dinu, G. Lazăr, C. Toma, Ș, Pacionel, M. Lemnaru, Coadă, Bărbuț, Afalna, F. Ilie, L. Vlăsceanu
Antrenor: Adrian Mihalcea

PETROLUL: Zima 7 – Veiga Miranda 5 (60, Akosah-Bempah 6), Papp 5,5, Huja 5,5, L. Dumitriu 5,5 – T. Keita 5, Jyry 6 – Rădulescu 6,5 (68, Bratu 5,5), Hanca 5 (68, Fabricio Santos 5,5), Grozav 5,5 – Tudorie 5,5 (85, Mateiu)

Rezerve: Eșanu, Bălbărău, Stancovici, Stănică, Mateiu, G. Bratu, Tolea, Boțogan, Akosah Bempah, D. Ilie, Fabricio Santos, R. Bucur
Antrenor: Mehmet Topal

A: Flueran Viorel Nicusor/ A1: Mitruţi Daniel. A2: Ilinca Cristian Daniel/ Arbitru VAR: Găman George Cătălin/ Asistent VAR: Rusandu Lucian

PROGRAMUL RUNDEI a 6-a

Vineri, 16 august

Unirea Slobozia (5 p.) – Petrolul Ploiești (9 p.) 1-2 (1-1)/ Au marcat: Gele (29) – M. Rădulescu (40), Tudorie (77)

Ora 21.00 Universitatea Craiova (11 p.) – Gloria Buzău (5 p.)

Sâmbătă, 17 august

Ora 19.00 FC Botoșani (3 p.) – UTA Arad (6 p.)

Ora 22.00 FCSB (5 p.) – Poli Iași (4 p.)

Duminică, 18 august

Ora 21.30 FC Rapid 1923 (4 p.) – Dinamo (8 p.)

Luni, 19 august

Ora 19.00 Universitatea Cluj (9 p.)– Sepsi OSK Sf. Gheorghe (8 p.)

Ora 22.00 Farul Constanța (4 p.) – FC Hermanstadt (5 p.)

La cererea clubului CFR 1907 Cluj, partida Oțelul Galați – CFR 1907 Cluj a fost amânată la o dată care va stabilită ulterior.