SuperLiga – Runda a 7-a// CFR vs FC Botoșani 3-0/ Rezumat Video/ Botoșani – act de prezență în Gruia. CFR câștigă și urcă pe 5!

CFR Cluj a învins-o pe FC Botoșani, scor 3-0, într-o partidă din cadrul etapei a 7-a a SuperLigii.

Grație victoriei din această seară de duminică, echipa lui Dan Petrescu a acumulat 10 puncte și a urcat pe loc de play-off, depășind-o în clasament pe Rapid București. Golurile CFR-ului au fost marcate după pauză, prin Nkololo (53), Djokovic (70) și Filip (86).

FC Botoșani s-a prezentat la meci fără vlagă și plictisită, cu jucători adunați parcă de pe străzile orașului și urcați cu forța în autocar pentru a bate drumul până la Cluj și a intra în teren împotriva CFR. Cu excepția lui Kukic. Fără portarul bosniac, scorul putea lua proporții încă din prima repriză!

Foto ultras24.ro – CFR vs FC Botoșani – captură video

CFR vs FC BOTOȘANI 3-0 (0-0)

Au marcat: Nkololo (53), Djokovic (70), Filip (86)

Statistici partidă// Posesia: 53%-47%; Șuturi pe poartă: 11-0; Șuturi pe lângă poartă: 9-2; Cornere: 9-3; Cartonașe galbene: 1-1

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90 – Louis Munteanu nu se lipește la gol!

Minutul 86 – GOOOLL CFR – Louis Munteanu centrează și Filip înscrie după 30 de secunde de la intrarea în teren.

Minutul 85 – Ultimele două modificări în echipa gazdă.

Minutul 78 – Echipa moldoveană este inexistentă pe teren!

Minutul 73 – Ultimele două modificări la FC Botoșani. Vezi caseta tehnică.

Minutul 70 – GOOOLL CFR – Djokovic înscrie dintr-o lovitură liberă!

Minutul 65 – Kukic intervine, din nou, salvator la șutul lui Nkololo. Miron părăsește terenul accidentat și este înlocuit cu F. Junior. A fost schimbat și Florescu.

Minutul 53 – GOOOLL CFR – Kamara se desprinde de Matricardi și Nkololo înscrie din interiorul careului mic.

Minutul 46 – Partida a fost reluată. Mogoș l-a schimbat pe Flavius Iacob. Liviu Ciobotariu nu a efectuat nicio schimbare.

Minutul 45+3 – Este pauză. Kukic este MVP-ul primelor 45 de minute. Portarul echipei moldovene a avut două intervenții de mare efect.

Minutul 45+2 – Al 5-lea corner aduce și cea mai mare ocazie de gol a CFR Cluj. Bolgado a reluat cu capul peste poarta lui Kukic.

Minutul 45 – Botoșani  atacă și obține al doilea corner. Prima repriză a fost prelungită cu 3 minute.

Minutul 35 – Botoșani a echilibrat într-o oarecare măsură partida, însă Bodișteanu și Florescu comit erori pe faza ofensivă.

Minutul 27 – O nouă ocazie la poarta echipei moldovene. L. Munteanu a reluat imprecis din preajma careului mic.

Minutul 25 – Dan Petrescu i-a titularizat pe Flavius Iacob, fundașul dreapta împrumutat în această săptămână la Corvinul Hunedoara, și Damjan Djokovic.

Minutul 24 – Kukic reține șuturile lui L. Munteanu și Nkololo.

Minutul 20 – Kuhic respinge în corner torpila lui Kamara, de la aproximativ 25 de metri. Clujenii execută a patra lovitură de la colțul terenului.

Minutul 8 – Botoșani a trecut centrul terenului și execută un corner.

Minutul 3 – CFR execută a doua lovitură de la colțul terenului.

Minutul 2 – Kukic respinge în corner șutul lui Louis Munteanu, din interiorul careului. O primă ocazie pentru echipa lui Dan Petrescu.

CFR CLUJ: M. Popa  6- F. Iacob 4,5 (46, Mogoș 6), Bolgado 6 (76, Kresic), Rocha 6, Abeid 6 – D. Djokovic 6,5 (85, Filip), A. Fica 6, A. Păun 5,5 (82, Artean) – M. Kamara 6,5 (85, Korenica), Nkololo 6, L. Munteanu 6

Rezerve: Hindrich, Camora, V. Mogoș, V. Kun, Kresic, R. Filip, Artean, Tachtsidis, Deac, Korenica, Bîrligea, Michael
Antrenor: Dan Petrescu

FC BOTOȘANI: Kukic 7,5 – Ale Diez 4, Matricardi 4, Miron 4 (66, F. Junior 4), Șeroni 4 – Florescu 4 (67, Chică-Roșă 4), Aldair 4 (74, Mouaddib) – Bodișteanu 4 (74, G. David), L. Fulop 4 (54, Kaprof 4), Țigănașu 4 – E. Lopez 4

Rezerve: E. Pap, Sadiku, Celea, Pavlovic, F. Junior, F. Adams, G. Romano, Mouaddib, G. David, Mitrov, Kaprof, Chică Roșă
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Arbitru: Robert Avram / A1: Romică Bîrdeş, A2: Nicusor Marin/ Arbitru VAR: Istvan Kovacs / Arbitru AVAR: Ciprian Danşa

SUPERLIGA – PROGRAMUL și REZULTATELE RUNDEI a 7-a/ 23-26 august

Vineri, 23 august

Petrolul Ploiești (10 p.) – Oțelul Galați (12 p.) 0-0

Poli Iași (7 p.) – FC Rapid 1923 (8 p.) 1-2 (0-1)/ Au marcat: Teixeira (78) – Pașcanu (44), R. Pop (53)

Sâmbătă, 24 august

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (8 p.) – Unirea Slobozia (8 p.) 0-1 (0-0)/ A marcat: Pospielov (79 – penalty)

Dinamo (12 p.)– Universitatea Craiova (14 p.) 2-1 (2-1)/ Au marcat: Bani (4), Gnahore (42) – Koljic (44)

Duminică, 25 august

CFR 1907 Cluj (10 p.)– FC Botoșani (6 p.) 3-0 (0-0)/ Au marcat: Nkololo (53), Djokovic (70), Filip (86)