SuperLiga – Runda a 7-a// FC Buzău vs „U” Cluj 0-2/ Video Goluri + Rezumat Video/ „U” Cluj – liderul SuperLigii!

„U” Cluj a învins-o în deplasare pe FC Buzău, scor 2-0, în penultima partidă din cadrul etapei a 7-a, și a urcat pe locul 1 în SuperLiga!

„Șepcile roșii” s-au impus fără emoții în fața nou-promovatei FC Buzău, prin golurile marcate de Dan Nistor (27 – penalty) și Mamadou Thiam (43).

Echipa pregătită de Ioan Ovidiu Sabău a acumulat 15 puncte – 4 victorii, 3 remize – și a urcat pe locul 1 în clasamentul SuperLigii. Locul 2 este ocupat de Universitatea Craiova, cu 14 puncte.

Vezi Cronica Live + Video Goluri + Rezumat Video!

Foto ultras24.ro – FC Buzau vs „U” Cluj – captură video

FC BUZĂU vs „U” CLUJ 0-2 (0-2)

Au marcat D. Nistor (27- penalty), Thiam (43)

Statistici partidă// Posesia: 43%-57%; Șuturi pe poartă: 3-3; Șuturi pe lângă poartă: 3-5; Cornere: 2-9; Cartonașe galbene: 3-3

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90 +3 – Final de meci.

Minutul 85 – Ultimele două modificări în echipa clujeană.

Minutul 84 – Budescu încearcă să înscrie cu un șut de la centrul terenului!

Minutul 82 – Dragoș Grigore deviază în corner șutul lui Thiam.

Minutul 75 – La partidă asistă 3.350 de spectatori!

Minutul 73 – Gertmonas respinge și Chipciu, involuntar, trimite mingea în corner.

Minutul 72 – Dublă modificare la „U” Cluj. Matei Moraru l-a înlocuit pe Blănuță, iar Mitrea pe Rață.

Minutul 63 – FC Buzău revine în atac și obține o lovitură de la colțul terenului.

Minutul 60 – Radu Boboboc intervine decisiv la o centrare în fața porții lui Gertmonas.

Minutul 57 – A patra modificare la FC Buzău.

Minutul 54 – Nistor șutează din alergare, cu efect, dar mingea nu prinde spațiul porții buzoiene.

Minutul 50 – Greab își salvează echipa de la golul 3, printr-o intervenție senzațională la șutul lui Thiam.

Minutul 47 – La pauză, Andrei Prepeliță a efectuat trei modificări, iar Sabău l-a schimbat pe Ovdiu Popescu, avertizat cu cartonașul galben, cu G. Simion.

Minutul 46 – Partida a fost reluată. Schimbări în ambele echipe. Vezi caseta tehnică.

Minutul 45+5 – Final de primă repriză. SuperLiga are un nou lider: „U” CLUJ!

Minutul 46 – Corner pentru echipa clujeană.

Minutul 43 – GOOOLL „U” CLUJ – Rață centrează și Mamadou Thiam înscrie cu o plasată lovitură de cap!

Minutul 41 – Chipciu îl blochează pe Akhmatov, după un schimb de pase în careul Universității!

Minutul 35 – Echipa lui Sabău se menține în atac și obține două cornere.

Minutul 30 – Nu decizia arbitrului Horia Mladinovici  de acordare a penalty-ului a fost verificată, ci poziția lui Radu Boboc, autorul centrării!

Minutul 27 – GOOOLL „U” CLUJ – Dan Nistor schimbă colțul și înscrie!

Foto ultras24.ro – Dan Nistor înscrie din penalty! – captură video

Minutul 23 – Penalty pentru „U” Cluj! Ovidiu Bic reia pe poarta Buzăului și apoi este faultat de Scheda. Faza este verificată în cabina VAR. Rămâne decizia inițială!

Minutul 20 – Tavares scapă de Ovidiu Popescu și șutează în brațele lui Gertmonas. Gazdele au expediat al doilea șut pe poarta Universității.

Minutul 15 – În replică, Nistor execută un corner și Blănuță, complet liber în zona careului mic, trimite mingea peste poarta lui Greab.

Minutul 14 – Gladun, transferat în această vară de la CFC Argeș, îi rezistă lui Rață și șutează pe lângă poarta Universității Cluj.

Minutul 7 – Gertmonas respinge în lateral șutul lui Akhmatov.

FC BUZĂU: Greab 6,5 – Scheda 4,5 (81, Mihaiu), Turda 4,5, Dr. Grigore 5, Gladun 4,5 (46, S. Pîrvulescu 4,5) – Tavares 5,5, Canadija 5, Akhmatov 5 (46, Budescu 4,5) – I. Gheorghe 5 (56, Cr. Dumitru 4,5), Matos 4,5, Işfan 4,5 (46, Tescan 4,5)

Rezerve: Răilean, Cr. Dumitru, Tescan, D. Benzar, Sălceanu, Dobrosavlevici, S. Pîrvulescu, Budescu, T. Călin, Mihaiu, Prejmereanu, Al. Stan
Antrenor Andrei Prepeliță

„U” CLUJ: Gertmonas 6,5 – R. Boboc 7, Masoero 6, I. Cristea 6, Chipciu 6,5 – Ov. Popescu 5,5 (46, G. Simion 6), Bic 6 – Raţă 6,5 (72, Mitrea 6) D. Nistor 6,5 (85, D. Oancea), Thiam 6,5 (85, Pereira) – Blănuţă 6 (72, M. Moraru 6)
Rezerve: Gorcea, Oancea, Van der Werff, Briz, G. Simion, Codrea, Silaghi, Moraru, Sfaiţ, Pereira, Tchassen
Antrenor Ioan Ovidiu Sabău

SUPERLIGA – PROGRAMUL și REZULTATELE RUNDEI a 7-a/ 23-26 august

Vineri, 23 august

Petrolul Ploiești (10 p.) – Oțelul Galați (12 p.) 0-0

Poli Iași (7 p.) – FC Rapid 1923 (8 p.) 1-2 (0-1)/ Au marcat: Teixeira (78) – Pașcanu (44), R. Pop (53)

Sâmbătă, 24 august

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (8 p.) – Unirea Slobozia (8 p.) 0-1 (0-0)/ A marcat: Pospielov (79 – penalty)

Dinamo (12 p.)– Universitatea Craiova (14 p.) 2-1 (2-1)/ Au marcat: Bani (4), Gnahore (42) – Koljic (44)

Duminică, 25 august

CFR 1907 Cluj (10 p.)– FC Botoșani (6 p.) 3-0 (0-0)/ Au marcat: Nkololo (53), Djokovic (70), Filip (86)

FC Hermannstadt (8 p.) – FCSB (5 p.) 2-0 (0-0)/ Au marcat: Murgia (56), R. Deaconu (90+6)

Luni, 26 august

Gloria Buzău (5 p.) – Universitatea Cluj (15 p.) 0-2 (0-2)/ Au marcat: D. Nistor (27- penalty), Thiam (43)

UTA Arad (6 p.) – Farul Constanța (7 p.)