Fotbal Intern

SuperLiga – Runda a 8-a// FC Botoșani vs Petrolul 0-2/ Rezumat Video/ FC Botoșani – „mușcată de lupi” în prelungirile partidei!

Published on

Thriller în prelungirile partidei FC Botoșani vs Petrolul Ploiești! Meciul se îndrepta cu pași mici și siguri spre 0-0, scor marcă înregistrată Petrolul, însă Akosah-Bempah a insistat la o minge în jumătatea adversă și M. Rădulescu a marcat pentru 0-1. Era minutul 90+4!

Apoi, în huiduielile spectatorilor botoșăneni, ce se îndreptau nervoși spre porțile stadionului, Gicu Grozav a intrat bărbătește, cu umărul, la Matricardi și după ce i-a „șterpelit” mingea a trimis-o în poarta lui Kukic, pentru 0-2, în minutul 90+6.

Pentru FC Botoșani, aceasta este a doua înfrângere consecutivă fără gol marcat. Până la jocurile din această etapă a FCSB și FC Buzău, moldovenii ocupă provizoriu locul 14, cu 6 puncte.

De partea cealaltă, Petrolul a bifat a treia victorie în campionat și, cu cele 13 puncte acumulate, se poziționează pe poziția a 4-a a clasamentului.

Foto superbet.ro/ orangesport.ro – FC Botoșani vs Petrolul 0-2

FC BOTOȘANI vs PETROLUL 0-2 (0-0)

Au marcat: M. Rădulescu (90+4), Grozav (90+6)

Statistica partidei// Posesia: 48%-52%; Șuturi pe poartă: 3-5 Șuturi pe lângă poartă: 10-7; Cornere: 9-3; Cartonașe galbene: 3-3

FC BOTOȘANI: Kukic 6 – Matricardi 4,5, Șeroni 5 (46, Sadiku 4,5), Miron 4,5, Adams 5 (57, A. Diez 5) – Țigănașu 5, Aldair 5 – Bodișteanu 5,5 (69, Mitrov), Florescu 5,5, Kaprof 4,5 (57, Mouaddib 4,5) – E. Lopez 4,5 (46, Chică-Roșă 4,5)

Rezerve: E. Pap, Pănoiu, Sadiku, Celea, A. Diez Salomon, Francisco Junior, Pavlovic, G. David, Mitrov, Chică-Roșă, Mouaddib, G. Romano
Antrenor: Liviu Ciobotariu

PETROLUL: Zima 6 – Ricardinho 5,5, Papp 6, Huja 6, Dumitriu 5,5 – Keita 6, Jyry 6 (79, M. Bratu) – Hanca 5,5 (60, F. Santos 5) – D. Radu 5 (60, M. Rădulescu 6, Grozav 6, Tudorie 5 (69, Akosah-Bempah 6)

Rezerve: Eșanu, Stănică, Jahic, Mateiu, M. Bratu, Tolea, Fabricio Santos, Boțogan, D. Ilie, Akosah Bempah, M. Rădulescu, D. Paraschiv
Antrenor: Mehmet Topal

Arbitru: Kovacs Szabolcs (Carei – Satu Mare)/ A1: Corb Ioan Alexandru (Satu Mare – Satu Mare), A2: Duță George Bogdan (Bacău – Bacău)/ Arbitru VAR: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti – Bucureşti)/ Arbitru AVAR: Tunyogi Ferencz (Zalău – Sălaj)

SUPERLIGA – PROGRAMUL și REZULTATELE  RUNDEI a 8-a/ 30 august- 2 septembrie

Vineri, 30 august

Oțelul Galați (15 p.) – Sepsi OSK Sf. Gheorghe (8 p.) 2-0 (2-0)/ Au marcat: Al. Pop (22, 42)

Sâmbătă, 31 august

FC Hermanstadt (11 p.) – Poli Iași (7 p.) 6-2 (4-1)/ Au marcat: Balaure (3, 58), R. Deaconu (9), Ianis Stoica (19), Chițu (42), R. Popescu (78) – Teixeira (45+3), Ștefanovici (82)

Universitatea Craiova (15 p.) – FC Rapid 1923 (9 p.) 1-1 (1-1)/ Au marcat: Mitriță (33 – penalty) – Braun (18)

Duminică, 1 septembrie

FC Botoșani (6 p.) – Petrolul Ploiești (13 p.) 0-2 (0-0)/ Au marcat: M. Rădulescu (90+4), Grozav (90+6)

Ora 18.45 Farul Constanța (8 p.) – CFR 1907 Cluj (10 p.)