Fotbal Intern

SuperLiga – Runda a 8-a// LIVE – „U” Cluj vs Dinamo 1-0/ Rezumat Video/ „U” rămâne pe primul loc în SuperLiga! Dinamo – fotbal de calitate mușcat de ghinion

Published on

„U” Cluj a învins-o pe Dinamo, scor 1-0, în ultima partidă din cadrul etapei a 8-a a Superligii. Unicul gol al meciului a fost marcat de Ovidiu Bic, în minutul 62, printr-un șut din interiorul careului, lateral stânga, deviat ușor de Milanov.

Pe „Cluj Arena”, în fața unei asistențe numeroase, Universitatea Cluj a intrat cu mare greutate în joc, dominată până spre finalul primei reprize de o precauție exagerată, fără nici o realizare pe faza ofensivă.

Dinamo a fost echipa mai bună, cu o dinamică și posesie superioară, prima la orice minge în zona centrală și atentă la puținele și timidele șarje ofensive încercate de Universitatea.

După o primă repriză dominată categoric de Dinamo – cu trei mari ocazii de gol irosite de Cîrjan – șut deviat de Gertmonas, Selmani – lovitură de cap în transversală și Homawoo – Gertmonas respinge uluitor de pe linia porții – Ioan Ovidiu Sabău a schimbat sistemul de joc și „U” a trecut la 4-4-2.

Găselnița tactică găsită de Sabău i-a oferit echipei putere la mijlocul terenului și mai multe mingi pentru Thiam și Blănuță. În plus, Homawoo, Boateng și Gnahore s-au văzut obligați să facă pași în spate pentru a nu pierde contactul vizual și fizic cu atacanții lui „U”, manevră care a scurtcircuitat faza de construcție a lui Dinamo.

Blănuță și Chipciu și-au încercat norocul cu două șuturi de la semi-distanță, primul pe lângă poartă, iar al doilea reținut de Golubovic.

În minutul 62, pe fondul unui fotbal mai colorat și închegat, Universitatea Cluj a deschis scorul, prin Ovidiu Bic, cu un șut din interiorul careului, deviat involuntar de Milanov, transformat dintr-o diagonală în colțul lung într-un lob spectaculos!

Tehnicianul lui Dinamo a recurs imediat la modificări, însă experiența jucătorilor clujeni a fost decisivă în stabilirea rezultatului final.

„U” Cluj câștigă și rămâne așezată în fotoliul de lider, cu 18 puncte, la trei „lungimi „distanță de Universitatea Craiova și Oțelul Galați.

„U” CLUJ vs DINAMO 1-0 (0-0)

A marcat: Ovidiu Bic (62)

Statistica partidei// Posesia: 42%-58%; Șuturi pe poartă: 2-3; Șuturi pe lângă poartă: 2-7; Cornere: 5-6; Cartonașe galbene: 3-2

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+4 – Final de meci.

Minutul 90 – Meciul a intrat în prelungiri.

Minutul 86 – Codrea respinge din fața lui Mărginean și „U” Cluj scapă fără gol.

Minutul 85 – Zeljko Kopic forțează egalarea cu Patriche, care l-a înlocuit pe fundașul lateral Costin.

Minutul 80 – Neluțu Sabău întărește linia mediană prin introducerea mijlocașului defensiv Codrea în locul lui Thiam.

Minutul 77 – Dinamo solicită penalty la un duel aerian purtat de Soro cu Chipciu. Jocul continuă!

Minutul 75 – Kopic l-a înlocuit pe Milanov. Dinamo beneficiază de o lovitură de la colțul terenului. Moaărginean este cel care l-a schimbat pe Milanov.

Minutul 63 – Dublă schimbare la Dinamo. Vezi caseta tehnică.

Minutul 62 – GOOOLL „U” CLUJ – Ovidiu Bic șutează din interiorul careului și mingea deviată de Milanov se oprește în plasa porții lui Dinamo!

Minutul 61 – Prima schimbare în echipa clujeană. Simion l-a înlocuit pe Ovidiu Popescu!

Minutul 59 – Gazdele dețin posesia balonului și încep să pună presiune pe defensiva dinamovistă. Golubovic reține șutul lui Chipciu.

Minutul 56 – Blănuță șyutează cu stângul, din marginea careului, însă mingea nu prinde spațiul porții.

Minutul 50 – Primul cartonaș galben îi este arătat lui Ovidiu Popeascu. „U” Cluj beneficiază de al doilea corner din această repriză.

Minutul 49 – Centrarea lui Ovidiu Popescu este respinsă în corner de Cîrjan.

Minutul 47 – Dinamo și-a reluat jocul de pase și șutul lui Selmani este deviat în corner.

Minutul 46 – A început repriza a doua. Nicio schimbare în cele două echipe.

Minutul 45+1 – Arbitrul Marcel Bîrsan fluieră finalul primelor 45 de minute. Dinamo a dominat cu autoritate și a irosit trei mari ocazii de gol, prin Cîrjan, Selmani și Gnahore. De partea cealaltă, Universitatea s-a remarcat prin numărul mare de pase greșite și jocul precaut al mijlocașilor.

Minutul 44 – „U” Cluj beneficiază de un corner obținut de Radu Boboc. Execută Nistor și Gnahore respinge pentru un al doilea corner pentru echipa clujeană.

Minutul 39 – Thiam este angajat în careul dinamovist, însă ratează șutul din întoarcere.

Minutul 30 – Dublă ocazie Dinamo! Selmani lovește transversala și apoi Gertmonas intervine salvator la lovitura de cap a lui Gnahore.

Minutul 25 – Gertmonas respinge de sub transversală șutul Cîrjan, din interiorul careului, ușor lateral dreapta. Ocazie mare a lui Dinamo!

Minutul 23 – Cîrjan șutează de pe loc, de la aproximativ 25 de metri, peste poarta lituanianului Gertmonas.

Minutul 21 – Boateng îl deposedează pe Blănuță în zona careului de 16 metri. Jocul de pase al Universității Cluj suferă teribil!

Minutul 20 – Dinamo se menține în atac.

Minutul 18 – Oaspeții execută primul corner din acest meci, dar acesta a fost executat slab și Chipciu a respins.

Minutul 7 – Dinamo deține posesia în aceste prime minute.

Minutul 1 – A început partida!

Tim Cîmpeanu – legendarul atacant al Universității Cluj – a dat, în mod simbolic, lovitura de începere!

„U” CLUJ: Gertmonas 7 – Boboc 5,5, Masoero 6, I. Cristea 6, Chipciu 6 – Ov. Popescu 5 (61, Simion 5,5), Bic 6 – Rață 5,5 (89, Oancea), D. Nistor 4,5 (89, Tchassem), Thiam 5 (80, Codrea) – Blănuță 5,5

Rezerve: Gorcea, Oancea, J. van der Werff, Mitrea, D. Lasure, Codrea, Simon, Silaghi, Bota, Berto, Tchassem, D. Moldovan
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

DINAMO: Golubovic 6 – C. Costin 5,5 (85, Patriche), Boateng 6, Homawoo 6, Opruț 6 – Milanov 5 (74, Mărginean), Gnahore 6, Cîrjan 6 – A. Bani 5 (63, A. Caragea 5), Selmani 5, Bordușanu 4,5 (63, A. Soro 5)

Rezerve: A. Roșcan. Pașcalău, Licsandru, Soro, Patriche, Caragea, A. Irimia, Rotund, Amzăr, Mărginean;
Antrenor: Zeljko Kopic

SUPERLIGA – PROGRAMUL și REZULTATELE  RUNDEI a 8-a/ 30 august- 2 septembrie

Oțelul Galați (15 p.) – Sepsi OSK Sf. Gheorghe (8 p.) 2-0 (2-0)/ Au marcat: Al. Pop (22, 42)

FC Hermanstadt (11 p.) – Poli Iași (7 p.) 6-2 (4-1)/ Au marcat: Balaure (3, 58), R. Deaconu (9), Ianis Stoica (19), Chițu (42), R. Popescu (78) – Teixeira (45+3), Ștefanovici (82)

Universitatea Craiova (15 p.) – FC Rapid 1923 (9 p.) 1-1 (1-1)/ Au marcat: Mitriță (33 – penalty) – Braun (18)

FC Botoșani (6 p.) – Petrolul Ploiești (13 p.) 0-2 (0-0)/ Au marcat: M. Rădulescu (90+4), Grozav (90+6)

Farul Constanța (8 p.) – CFR 1907 Cluj (13 p.) 0-3 (0-1)/ Au marcat: Deac (28), Bolgado (56), Korenica (90+4)

FCSB (8 p.) – UTA Arad (7 p.) 2-0 (1-0)/ Au marcat: Ngezana (16), Băluță (87)

Luni, 2 septembrie

Unirea Slobozia (11 p.) – Gloria Buzău (5 p.) 2-1 (1-0)/ Au marcat: Pospielov (45+7 – penalty, 90+3) – A. Stan (65)

Universitatea Cluj (18 p.) – Dinamo (12 p.) 1-0 (0-0)/ A marcat: Ovidiu Bic (62)