Fotbal Intern

SuperLiga – Runda a 9-a// Rapid vs „U” Cluj 0-2/ Rezumat Video + Goluri/ „U” Cluj – 4 victorii consecutive fără gol primit – liderul Superligii, cu 21 de puncte!

Published on

În Giulești, Universitatea Cluj s-a distrat cu Rapidul lui Marius Șumudică, scor 2-0, și le-a demonstrat multor analiști și moderatori TV că prezența pe primul loc în clasamentul SuperLigii nu este rodul hazardului. Doar greu de digerat!

În ultimele patru etape, U Cluj a obținut 4 victorii fără gol primit: 3-0 cu Sepsi (acasă), 2-0 cu FC Buzău (deplasare), 1-0 cu Dinamo (acasă), 2-0 cu Rapid (deplasare)!!!

Cu excepția primelor 15 minute, când Rapidul a pus presiune pe umerii fundașilor clujeni, meciul a fost perfect administrat de liderul SuperLigii.

După epuizarea iureșului giuleștean, jucătorii liderului au început să deseneze traseele pregătite cu minuțiozitate la antrenamente și pe o contră plecată din piciorul lui Chipciu, ajuns pe flancul drept, Berto și Thiam l-au transformat pe Pașcanu în jalon, iar lusitanul a înscris în poarta helveticului Siegrist.

La revenirea de la cabine, din echipa Rapidului au dispărut Grameni, Hromada și Micovschi, dar înlocuitorii acestora aveau să se dovedească la fel de slabi și neinspirați în dezvoltarea acțiunilor ofensive.

Un atac clujean construit cu temă precisă l-a adus pe winger-ul Robert Silaghi în poziția de a încerca pătrunderea, iar Braun l-a oprit prin fault, în suprafața de pedeaspă.

Dan Nistor l-a învins pe Siegrist și a declanșat nebunia în sectorul fanilor clujeni, dar și perspectiva unei reveniri a lui Șumudică pe scut!

Ultimele 10 minute au fost de-a dreptul distractive. Supărați pe evoluția favoriților, mulți dintre fanii Rapidului au ales să părăsească stadionul, în timp ce alții numărau pasele fotbaliștilor clujeni, de la 15 în sus!

Universitatea Cluj a acumulat 21 de puncte și în runda a 10-a, pe propriul teren, o întâlnește pe Universitatea Craiova, aflată pe locul 3, cu 15 puncte. Poziția a doua este ocupată de Oțelul, 16 puncte, cu un meci mai puțin disputat.

Rapid a încheiat etapa pe locul 11.

foto – ultras24.ro – captură video

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+4 – Final de meci. În Giulești, „U” Cluj o bate pe Rapid, cu 2-0!

Minutul 81 – Schimbări în cele două echipe. Vezi caseta tehnică.

Minutul 80 – Suporterii Rapidului au început să părăsească stadionul!

Minutul 76 – Jocul Universității a adus liniștea în Giulești!

Minutul 73 – Fotbaliștii clujeni pasează în voie și avansează pe nesimțite în preajma careului rapidist. Ovidiu Bic șutează pe lângă poarta elvețianului Siegrist.

Minutul 65 – Berto, autorul primului gol, este schimbat cu Blănuță.

Minutul 62 – Fază spectacol creată de jucătorii clujeni – atac purtat în viteză, din 6 pase – și Thiam lovește bara!

Minutul 59 – GOOOLL „U” CLUJ – Dan Nistor transformă penalty-ul și este 0-2!

Minutul 58 – Penalty pentru Universitatea Cluj. Robert Silaghi este faultat de Braun și Nistor va executa lovitura de la 11 metri!

Minutul 53 – Berto șutează din marginea careului și clujenii execută un corner.

Minutul 50 – Voleul lui Burmaz, din interiorul careului, trece peste poarta lui Gertmonas.

Minutul 49 – Giuleștenii au început în forță, însă defensiva clujeană rezistă!

Minutul 46 – A început repriza a doua. La pauză, Marius Șumudică i-a schimbat pe Micovschi, Hromada și Grameni! Au intrat Rareș Pop, Emmers și Kait. Ioan Ovidiu Sabău, tehnicianul „U” Cluj, l-a înlocuit pe Ovidiu Popescu – avertizat cu cartonașul galben – cu Gabriel Simion.

Minutul 45+2 – Final de primă repriză!

Minutul 45+1 – Thiam centrează în fața porții și Săpunaru respinge în corner.

Minutul 40 – Din unghi închis și talonat de Iulia Cristea, Micovschi șutează în plasa laterală.

Minutul 30 – GOOOLL „U” CLUJ – Berto înscrie în poarta Rapidului, după un schimb de pase cu Thiam, la care Pașcanu nu a avut reacție. Chipciu a fost autorul contraatacului!

Minutul 28 – Dan Nistor și Alex Chipciu își bat joc de o lovitură loberă și de cei 6 colegi dispuși în zona careului rapidist!

Minutul 19 – Gertmonas respinge cu piciorul șutul norvegianului Christensen. Corner pentru Rapid.

Minutul 10 – „U” Cluj execută primul corner din acest meci.

Minutul 6 – Sebastian Colțescu și Florin Andrei (arbitru VAR) le refuză clujenilor un penalty, în urma hențului comis de Braun!!!

Minutul 4 – Rapid se menține în atac și execută cea de-a doua lovitură de la colțul terenului, tot de pe flancul stâng.

Minutul 2 – Petrila șutează și Ovidiu Bic deviază în corner.

Minutul 1 – A început partida.

RAPID vs „U” CLUJ 0-2 (0-1)

Au marcat: Berto (30), Dan Nistor (59 – penalty)

RAPID: Siegrist 5,5 – Manea 5, Săpunaru 5, Pașcanu 4, Braun 4 – Grameni 4,5 (46, Emmers 4,5), Hromada 4,5 (46, Kait 4,5), Christensen 5 (70, Jambor 4,5) – Micovschi 4,5 (46, Rareș Pop 5), Burmaz 5 (81, Hasani), Petrila 5

Rezerve: Aioani, Onea, Ignat, Blazek, Borza, Emmers, Vulturar, Kait, Gojkovic, R. Pop, Hasani, Jambor
Antrenor: Marius Șumudică

„U” CLUJ: Gertmonas 6 – Boboc 6,5, Masoero 6,5, I. Cristea 6,5 (80, Codrea), Chipciu 6,5 – Silaghi 6,5 (65, Rață 6), Ov. Popescu 5 (46, Simion 6,5), Bic 6, Berto 6,5 (65, Blănuță 6) – Nistor 6,5 – Thiam 6 (80, Mitrea)

Rezerve: Gorcea, Oancea, Van Der Werff, Mitrea, Lasure, Codrea, G. Simion, Rață, Bota, Tchassem, Blănuță
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Arbitru: Sebastian Colţescu (Bucureşti)/ Asistenți: Daniel Mitruţi (Craiova), Sebastian Gheorghe (Suceava)/ Arbitru VAR: Florin Andrei (Târgu Mureş)/ Asistent VAR: Valentin Avram (Bucureşti)

PROGRAMUL și REZULTATELE RUNDEI a 9-a/ 13- 16 septembrie:

Vineri, 13 septembrie

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (11 p.) – FC Botoșani (6 p.) 3-0 (1-0)/ Au marcat: Debeljuh (10), Alimi (63 – penalty), Oberlin (87)

Dinamo (15 p.) – Unirea Slobozia (11 p.) 1-0 (1-0)/ A marcat: Cîrjan (32)

Sâmbătă, 14 septembrie

Gloria Buzău (6 p.) – Oțelul Galați (16 p) 0-0

Petrolul Ploiești (14 p.)- Farul Constanța (9 p.) 1-1/ Au marcat: Grozav (83) – Alibec (60)

Duminică, 15 septembrie

Poli Iași (10 p.) – Universitatea Craiova (15 P.) 1-0 (1-0)/ Au marcat: Kamberi (30), Tailson (90+10)

CFR 1907 Cluj (14 p.) – FCSB (9 p.) 2-2 (1-0)/ Au marcat: Louis Munteanu (36, 49) – Băluță (58), Dawa (87)

Luni, 16 septembrie

UTA Arad (8 p.)- FC Hermannstadt (12 p.) 1-1 (0-0)/ Au marcat: J. Pedro (74 – penalty) – Chițu (64)

FC Rapid 1923 (9 p.) – Universitatea Cluj (21 p.) 0-2 (0-1)/ Au marcat: Berto (30), Dan Nistor (59 – penalty)