SuperLiga – Runda a 9-a// UTA vs FC Hermannstadt 1-1/ Rezumat Video/ UTA a uitat să câștige, Hermannstadt să piardă!

UTA și FC Hermannstadt au remizat, scor 1-1, în penultima partidă din cadrul etapei a 9-a a SuperLigii.

Pe „Francisc Neuman”, UTA a încetat să mai fie echipa puternică din sezonul trecut. Performanțele ediției trecute de campionat sunt istorie și au mici șanse de a se repeta.

Dacă UTA a uitat să câștige și cu cele 8 puncte acumulate se situează pe poziția a 14-a, FC Hermannstat refuză să piardă, de trei etape, și cu punctul luat la Arad le-a depășit în clasament pe Sepsi și Unirea Slobozia, ambele cu 11 puncte – locurile 8 și 9.

Vezi Cronica Live + Rezumatul Video!

foto – ultras24.ro/ captură video – UTA vs FC Hermannstadt

MOMENTE IMPORTANTE:

Minutul 90+4 – Final de partidă.

Minutul 90+3 – UTA  execută o lovitură de la colțul terenului, dar centrarea este respinsă ușor. Apoi, pe contraatac, Neguț șutează imprecis.

Minutul 89 – Sergiu Buș șutează pe centru porții din marginea careului, după un contraatac purtat pe flancul stâng.

Minutul 75 – Modificări în echipa sibiană. Vezi caseta tehnică.

Minutul 74 – GOOOLL – J. Pedro transformă penalty-ul și UTA revine în joc!

Minutul 73 – Penalty pentru UTA! Găman comite henț în suprafața de pedeapsă.

Minutul 64 – GOOOLL FC HERMANNSTADT – Chițu înscrie printr-o plasată lovitură de cap. Este 0-1!

Minutul 60 – Rednic s-a săturat de Kadiri și îl introduce pe Ezekiel.

Minutul 58 – Sibienii se mențin în atac și beneficiază de un corner. Chițu reia slab și R. Popa respinge în lateral. O nouă lovitură de colț a oaspeților.

Minutul 55 – Dublă ocazie FC Hermannstadt, la șuturile lui Oroian și R. Deaconu, ambele respinse de R. Popa.

Minutul 46 – La pauză, Mircea Rednic l-a înlocuit pe Costache cu Cîmpanu.

Minutul 46 – A început repriza a doua. Unu la unu este raportul șuturilor pe poartă expediate în primele 45 de minute!

Minutul 45 – Multă modestie în evoluția celor două echipe. Final de primă repriză.

Minutul 36 – Slovacul Fabry șutează puternic, de la aproximativ 23 de metri, însă mingea nu prinde spațiul porții lui Căbuz.

Minutul 25 – Este rândul echipei sibiene să lovească bara, prin Oroian.

Minutul 23 – Balaure nu profită de indecizia portarului R. Popa și echipa sibiană ratează o mare ocazie de gol.

Minutul 1 – A început partida și Fabry lovește bara, după ce atras din marginea careului.

UTA: R. Popa – Dozi 5,5 (84, Râpă), Poulolo, Benga, Trif – Fabry 6 (71, Ghezali), Van Durmen, Hrezdac 5 (71, J. Pedro) – Costache 4 (46, Cîmpanu), Kadiri 4 (60, Ezekiel), Omondi

Rezerve: A. Mitrovic, Râpă, J. Pedro, C. Mihai, Mabea, Ghezali, Ezekiel, Dumiter, Conte, Cîmpanu, I. Borcea
Antrenor: Mircea Rednic

HERMANNSTADT: Căbuz – Oroian 6 (81, Antwi), Găman, I. Stoica, Goncalves – Murgia, Ivanov – Balaure 6 (75 Neguț), Deaconu 5 (75, Biceanu), Stoica 5 (75, R. Popescu)- Chițu 5,5 (81, S. Buș)

Rezerve: Muțiu, I. Pop, Antwi, Bejan, Biceanu, Buș, Căpușă, Iancu, Kujabi, Luca, Neguț, R. Popescu
Antrenor: Marius Măldărășanu

Arbitru: Ionuț Coza (Cernica)/ Asistenți: Florin Neacşu (Câmpulung Muscel), Andrei Constantinescu (Bucureşti)/
Arbitru VAR: Cătălin Popa (Piteşti)/ Asistent VAR: Marius Omuţ (Satu Mare)

PROGRAMUL și REZULTATELE RUNDEI a 9-a/ 13- 16 septembrie:

Vineri, 13 septembrie

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (11 p.) – FC Botoșani (6 p.) 3-0 (1-0)/ Au marcat: Debeljuh (10), Alimi (63 – penalty), Oberlin (87)

Dinamo (15 p.) – Unirea Slobozia (11 p.) 1-0 (1-0)/ A marcat: Cîrjan (32)

Sâmbătă, 14 septembrie

Gloria Buzău (6 p.) – Oțelul Galați (16 p) 0-0

Petrolul Ploiești (14 p.)- Farul Constanța (9 p.) 1-1/ Au marcat: Grozav (83) – Alibec (60)

Duminică, 15 septembrie

Poli Iași (10 p.) – Universitatea Craiova (15 P.) 1-0 (1-0)/ Au marcat: Kamberi (30), Tailson (90+10)

CFR 1907 Cluj (14 p.) – FCSB (9 p.) 2-2 (1-0)/ Au marcat: Louis Munteanu (36, 49) – Băluță (58), Dawa (87)

Luni, 16 septembrie

UTA Arad (8 p.)- FC Hermannstadt (12 p.) 1-1 (0-0)/ Au marcat: J. Pedro (74 – penalty) – Chițu (64)

Ora 21.00 FC Rapid 1923 (9 p.) – Universitatea Cluj (18 p.)