SuperLiga – Runda a 9-a// Petrolul vs Farul 1-1/ Rezumat Video/ Remiză între Grozav și Alibec!

Petrolul și Farul au terminat la egalitate, scor 1-1, într-o partidă din cadrul rundei a 9-a a SuperLigii.

Recalcitrantul Alibec a deschis scorul în minutul 60, după o trcere elegantă pe lângă Huja și o finalizare la colțul lung, lângă rădăcina barei.

Gazdele au trimis mingea de două ori în poarta Farului, prin Rădulescu – în prima repriză, la 0-0 – și Gicu Grozav, însă doar reușita „căpitanului” a fost validată de VAR, după o așteptare de 7 minute!

„Lupii galbeni” au acumulat 14 puncte și dețin provizoriu locul 5, pe care, însă, l-ar putea pierde la finalul rundei în favoarea CFR și/sau FC Hermannstadt.

Farul – echipa lui Gheorghe Hagi – pâlpâie în partea a doua a clasamentului, cu 9 puncte adunate, și ar putea încheia etapa pe unul dintre cele două locuri de baraj!

foto ultras24.ro – captură video/ Petrolul vs Farul/ Gol – Gicu Grozav

PETROLUL vs FARUL 1-1

Au marcat Grozav (83) – Alibec (60)

Statistici partidă/ Posesia 50%-50% Șuturi pe poartă 4-4 Șuturi pe lângă poartă 5-1 Cornere4-2 Cartonașe galbene 1-2

PETROLUL: Zima 6,5 – Veiga 6, Papp 6, Huja 4,5, Dumitriu 5,5 (77, I. Tolea)- T. Keita 6 – Rădulescu 6 (70, Bratu 5,5), Fabricio 5 (64, Akosah 5), Jyry 6, Grozav 6, – Tudorie 5

Rezerve: Eșanu, Stănică, Mateiu, M. Bratu, Jahic, Tolea, Akosah, Boțogan, D. Ilie, D. Radu, Hanca, R. Bucur
Antrenor: Mehmet Topal

Farul: Buzbuchi – Sîrbu, Bălașa, Gustavo Marins, C. Ganea – Radaslavescu 5 (77, Nedelcu), Dican, Vînă 6 (90+9, Casap) – G. Iancu 5 (69, Doicaru 5), Alibec (90+9, Rivaldinho), Grigoryan 5 (77, Dănuleasa)

Rezerve: Ducan, Cercel, Dănuleasa, Buta, Nedelcu, Casap, N. Popescu, A. Ciobanu, Doicaru, A. Stoian, Rivaldinho
Antrenor: Gică Hagi

Arbitru: Iulian Călin/ Asistenți: Romică Bîrdeș, Nicușor Marin/ Arbitru VAR: Viorel Flueran/ Arbitru AVAR: Adrian Popescu/ Arbitru rezervă: Robert Avram

PROGRAMUL și REZULTATELE RUNDEI a 9-a/ 13- 16 septembrie:

Vineri, 13 septembrie

Sepsi OSK Sf. Gheorghe (11 p.) – FC Botoșani (6 p.) 3-0 (1-0)/ Au marcat: Debeljuh (10), Alimi (63 – penalty), Oberlin (87)

Dinamo (15 p.) – Unirea Slobozia (11 p.) 1-0 (1-0)/ A marcat: Cîrjan (32)