Echipe Nationale

U21 EURO 2025 – Preliminarii – Grupa E// România – Finlanda 1-0 (0-0)// Matei Ilie (CFR Cluj) înscrie golul victoriei în 90+8

Speranțele fotbalului românesc și finlandez au oferit o primă  repriză modestă, cu două faze de poartă semnate de Tavi Popescu și Baiaram, în minutele 11 și 19. Finlandezii nu au contat în pprima repriză, tricolorii pregătiți de Daniel Pancu reușind să le blocheze culoarele spre poarta apărată de Sava.

După pauză, finlandezii ne-au arătat că știu și fotbal. Posesia a început să le aparțină, careul de 16 metri românesc devenind o zonă frecventabilă. Piesele importante ale României, Louis Munteanu, Tavi Popescu și Mazilu, introdus în locul lui Baiaram, s-au izolat de linia mediană și au preferat acțiunile individuale.

Daniel Pancu s-a decis în minutul 74 să-l schimbe Tavi Popescu cu Rareș Ilie, iar fostul rapidist a obținut după cinci minute eliminarea lui Koski.

România nu a stat pe gânduri și a încercat să profite de jucătorul în plus, printr-un joc agil și combinativ. Corbu a ratat o mare ocazie de gol în primul minut al prelungirilor.

Și a picat golul victoriei. În minutul 90+7, Rareș Ilie îl angajează pe Louis Munteanu, care este deposedat prin alunecare de un fundaș finlandez, și România mai primește șansa executării unei faze fixe. Cornerul este executat de Rareș Ilie și Matei Ilie (CFR Cluj) înscrie cu capul din 6 metri, plasând balonul în colțul opus de unde a venit centrarea.

Statistica partidei: A marcat: Matei Ilie (90+8); Posesie: 50%-50%; Șuturi pe poartă: 4-1; Șuturi la poartă: 7-1; Cornere: 5-3; Cartonașe galbene: 4-6; Eliminat: Koski (cumul cartonașe galbene)

România U21: Sava – Pantea, Ignat, M. Ilie, Amzar – Corbu, Vulturar, Grameni (86, Burnete) – Baiaram (54, Mazilu), Munteanu, O. Popescu (74, R. Ilie)
Rezerve: Burnete, Buta, Hindrich, R. Ilie, Mazilu, Mihai, Oroian, Pănoiu, Pașcalău
Selecționer: Daniel Pancu

Finlanda U21: Bergstrom – Galvez, Miettinen, Koski, Wallius – Waita, Pyyhtia (80, Jansson) , Vaananen – Liimatta, Keskinen, Talvitie (67, Ylitolva)
Rezerve: Jansson, Kallinen, Markhiev, Merliiuoto, Mommo, Sadiku, Salomaa, Schulz, Ylitolva
Selecționer: Mika Lehkosuo