Tenis

US Open 2023// Sorana Cîrstea s-a oprit în sferurile de finală

Karolina Muchova s-a dovedit a fi prea puternică pentru Sorana Cîrstea. Jucătoarea din Cehia i-a administrat româncei o înfrânegere usturătoare, scor 6-0. 6-3, partida întindându-se pe parcursul a unei ore și 36 de minute.

„Un meci dificil, cred că în seara asta Karolina a jucat foarte bine. Cred ca scorul este destul de dur pentru ceea ce s-a jucat, am avut multe mingi de break în primul set, foarte multe oportunități pe care nu le-am fructificat.

La 3-0 un game lung (n.red. a durat 20 de minute!), apoi la 4-0, 40-15 pe serviciul meu, cred eu că dacă acolo intram din nou în joc, să fac un 3-2, probabil că lucrurile ar fi stat altfel. Dar per tototal în seara asta a jucat mult mai bine decât mine”, a declarat Cîrstea, potrivit Eurosport.

Sorana Cârstea părăsesște US Open 2023 mai bogată cu 455.000 de dolari și 430 de puncte în clasamentul WTA. De saptămâna viitoare jucătotoarea din Târgoviște va ocupa locul 26 mondial.