SUPERLIGA// LIVE// Etapa a VII-a// FC Hermannstadt – „U” Cluj 2-2// „Șepcile roșii” pierd două puncte în minutele de prelungire

S-a terminat 2-2. Neluțu Sabău revine pe banca Universității Cluj cu un rezultat de egalitate, iar Măldărășanu se poate considera un tehnician norocos.

Min 93 – GOOOOLLL  Hermannstadt – Neguț execută un corner, Mitrea respinge, balonul ajunge la aproximativ 30 de metri, poziție centrală, de unde Oroian îl expediază violent sub transversala porții apărată de Gorcea. Un adevărat GOLAZZO!

Partida este prelungită cu 6 minute.

Min 90 – Lovitură de la colțul terenului pentru formația clujeană.

Min 86 – Gazdele forțează egalarea, însă defensiva Universității rezistă.

Min 84 – Popadiuc este schimbat cu Tescan.

Min 82 – Corner pentru Hermannstadt rămas fără niciun rezultat pe tabela de marcaj.

Min 80 – Fonseca îl schimbă pe Mino. Hermannstadt și-a epuizat toate schimbările, în timp ce Universitatea mai poate să efectueze două modificări.

Min 79 – Ioan Ovidiu Sabău efectuează două modificări: Ianis Stoica îi lasă locul lui Hofman, iar Oancea lui Dimitrov.

Min 77 – Parschiv trimite cu capul, din 7 metri, poziție centrală, mingea peste poarta clujeană. Imensă ocazie pentru Hermannstadt.

Min 74 – Daniel Popa trimite de la aproximativ 20 de metri balonul in bara lateral stanga.

Min 73 – Posesia Universității Cluj este de 57%.

Min 68 – Alhassan părăsește terenul accidentat. Este înlocuit cu Biceanu.

Pauză de hidratare.

Min 65 – Popadiuc reia din 7 metri peste poarta lui Căbuz, în urma centrării lui Oancea. Mare ocazie pentru Universitatea.

Min 64 – Chpciu, accidentat, este înlocuit cu Simion

Min 59 – Măldărășanu, tehnicianul echipei gazdaă, efectuează trei schimbări. Gabi Iancu, Balaure și Bucuroiu sunt înlocuiți cu Bărbuț, Neguț și D. Iancu.

Min 57 – Universitatea controlează jocul prin țesături de pase la mijlocul terenului și încercări de angajare în adâncime a atacanților Popa și Ianis Stoica.

Min 50 – Daniel Popa irosește o mare ocazie de înscrie pentru 1-3. A scăpat singur spre poarta lui Muțiu, pe care l-a driblat în diagonală, dar și-a închis unghiul de șut. A încercat apoi să revitalizeze atacul prin angajarea lui Ianis Stoica, care a recentrat fără succes.

Fondul sonor este dominat de către cei aproximativ 160 de suporteri veniți de la Cluj.

Min. 46 – A început repriza a doua. Nicio schimbare în garniturile de start.

Statistica primei reprize: Posesie: 47% – 53%:  Cartonașe galbene: Oroian – Daniel Popa, Ianis Stoica; Șuturi pe poartă: 4-3; Cornere: 0-3

Este pauză. Universitatea Cluj intră la vestiare în avantaj, grație golurilor marcate de Mitrea și Daniel Popa. Hermannstadt a deschis scorul prin Paraschiv.

Min 50 – Centralul Florin Andrei anulează golul marcat de către Hermannstadt pentru poziție de ofsaid la Balaure, care a influențat faza premergătoare înscrierii golului.

Min. 50 – Final NEBUN de primă repriză. Paraschiv înscrie cu capul din unghi, pentru 2-2. Intervine VAR!

Min 48 – GOOOOLLL Universitatea. Chipciu îi pasează lui Ianis Stoica, care șarjează pe banda lateral dreapta, centrează la marginea careului mic, de unde Popa, după o scurtă preluare cu adversar în spate, reușește să șuteze puternic, la colțul lung.

Min. 46 – Ianis Stoica primește cartonaș galben

Min 45 – Arbitrul Florin Andrei dictează 7 minute de prelungiri.

Min 45 – GOOOOLLL Universitatea. Mitrea înscrie cu o plasată lovitură de cap, la colțul scurt, în urma cornerului executat de către Nistor.

Min 44 – Universitatea execută a treia lovitură de colț, tot de pe partea dreapta a atacului.

Min 35 – GOOOOLLL Hermannstadt. Paraschiv înscrie cu un șut plasat din interiorul careului, la colțul lung.

Min. 33 – Universitatea  Cluj nu primește penalty, iar Popa rămâne avertizat.

Min. 31 – Florin Andrei este chemat de VAR la marginea terenului pentru a verifica faza la monitor.

Min 30 – Fază de VAR în careul Hermmanstadt. Popa încearcă sa-l dribleze pe Muțiu, sare peste acesta și cade nu înainte de a juca mingea. Arbitrul Florin Andrei îi acordă clujeanului cartonaș galben pentru simulare.

Min 29 – Vătăjelu centreză și Popa trimite cu capul peste poarta gazdelor.

Min. 25 – Pauză de hidratare

Min 21 – Hermannstadt înscrie prin Iancu, dar acesta se afla într-o poziție mare de ofsaid. Golul a fost anulat!

Min 20. – Clujenii reacționează prin Ianis Stoica, însă șutul acestuia, din unghi, este reținut de Muțiu.

Min. 16 – Hermannstadt a preluat inițiativa, iar Iancu a trimis primul șut pe spațiul porții clujene. Gorcea a reținut fără probleme balonul expediat de la aproximativ 23 de metri.

Min. 12 – Oroian, fundașul stânga al sibienilor, faultează și primește cartonaș galben.

Min. 10 – Nu am consemnat nicio fază periculoasă la cele două porți.

Min. 3 – Clujenii rămân în atac și obțin cea de-al doilea corner.

Min. 2 – Universitatea Cluj obține prima lovitură de colț

FC HERMANNSTADT (4-4-2): Muțiu – Butean, I. Stoica (cpt.), Bejan, Oroian – Bucuroiu, Mino, Alhassan, Balaure – G. Iancu, Paraschiv
Rezerve: Căbuz – Etienne, Găman, Murgia, Biceanu, Bărbuț, Neguț, Dr. Iancu, Ruben Fonseca
Antrenor: Marius Măldărășanu

„U” CLUJ (4-3-3): Gorcea – Oancea, Miron, Mitrea, Vătăjelu – Nistor, Bic, Popadiuc – I. Stoica, D. Popa, Chipciu (cpt.)
Rezerve: Iliev – Dimitrov, Pițian, Perianu, Hofman, Calcan, Tescan, Simion
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Stadion: Municipal, Sibiu
Arbitru: Florin Andrei / Asistenți: Radu Ghinguleac și Alexandru Vodă